RadarSuper
Vaskepulver

Annonce

Rema 1000 · Rengøring & husholdning · A+ Vaskepulver Pure Senses

Vaskepulver

27,95 kr.39,93 kr./kg

Størrelse: 700 g

Arbejdstid: 6 min

Annonce

Vaskepulver koster 27,95 kr. (39,93 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

5-15% Anjoniska tensider/ Anioniske overfladeaktive stoffer/ Anioniske overflateaktive stoffer/ Anioniset pinta-aktiiviset aineet, Syrebaserade blekmedel/ Iltbaserede blegemidler/ Oksygenbaserte blekemidler/ Happipohjaiset valkaisuaineet; <5% Nonjoniska tensider/ Nonioniske overfladeaktive stoffer/ Ikke-ioniske overflateaktive stoffer/ Ionittomat pinta-aktiiviset aineet, Fosfonater/ Fosfonaatit, Polykarboxilater/ Polycarboxylater/ Polykarboksylater/ Polykarboksylaatit, Zeoliter/ Zeolit/ Zeolitter/ Zeoliitit; Optiska vitmedel/ Optisk hvidt/ Optiske hvitgjøringsmidler/ Optiset kirkasteet, Enzymer/Entsyymit, Parfym/ Parfume/ Parfymer/ Hajusteet, Hexyl cinnamal

Om denne vare

Et universelt vaskepulver til maskinvask, hvor doseringen tilpasses tøjmængde og vandets hårdhed efter anvisningen på emballagen. Pulveret indeholder 5-15% anioniske overfladeaktive stoffer, som løsner snavs fra fibrene, samt under 5% ikke-ioniske overfladeaktive stoffer, fosfonater, polykarboxylater og zeolitter, der binder mineraler i vandet og holder dem væk fra tøjet. Iltbaserede blegemidler virker ved lavere temperaturer end klor og er med til at fjerne pletter og holde hvide tekstiler lyse, mens optiske hvidmidler giver stoffet et friskere udseende. Enzymerne nedbryder protein- og fedtbaserede pletter som mad, græs og hudfedt, og parfumen — blandt andet med hexyl cinnamal — efterlader en duft i tøjet efter vask. Pulveret er beregnet til almindelig maskinvask af både kulørte og hvide tekstiler, og kan bruges til daglig vask såvel som til mere snavset tøj. Opbevar emballagen tørt og lukket, så pulveret ikke klumper sammen; fugt er den største fjende for et pulvervaskemiddel. Følg doseringsvejledningen på pakken, og brug handsker, hvis du har følsom hud.

Kiloprisen på A+ vaskepulver

39,93 kr. pr. kilo er kiloprisen på denne pakke, som vejer 700 gram og koster 27,95 kr. hos Rema 1000. A+ er kædens eget budgetmærke, og prisen ligger typisk under de kendte mærkevarer i samme hylde.

Da vaskepulver doseres forskelligt afhængigt af vandets hårdhed og vasketøjets mængde, er den reelle pris pr. vask ikke det samme som kiloprisen alene — men kiloprisen giver stadig det mest ærlige udgangspunkt for at sammenligne forskellige pakkestørrelser.

Hvad indeholder et moderne vaskepulver?

Hovedparten består af overfladeaktive stoffer og iltbaserede blegemidler, der løsner og fjerner snavs og pletter. Dertil kommer stoffer som fosfonater og zeolitter, der binder kalk, så pulveret virker effektivt selv i hårdt vand, samt enzymer, der bryder protein- og fedtpletter ned.

Parfumestoffet hexyl cinnamal er angivet særskilt på deklarationen, fordi EU kræver det oplyst af hensyn til personer med parfumeallergi — det er en almindelig og lovlig ingrediens i vaskemidler, ikke et tegn på et usædvanligt produkt.

Sådan doserer og opbevarer du vaskepulveret

Brug den mængde, emballagen anviser i forhold til vandets hårdhedsgrad og mængden af vasketøj — for meget pulver renser ikke bedre, kun dyrere og mere belastende for miljøet. Pulveret er effektivt fra 30 grader, så du kan vaske ved lavere temperatur end de traditionelle 60 grader.

Opbevar det tørt og utilgængeligt for børn, da vaskemidler generelt kan irritere hud og øjne ved direkte kontakt.

Detaljer om varen

Mærke
A+ Vaskepulver Pure Senses
Størrelse
700 g
Stregkode (EAN)
8435495834885

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

27,95 kr.27,95 kr.27,96 kr.27,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1327,95 kr.
2026-09-0127,95 kr.
2026-09-1727,95 kr.
2026-10-0127,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder vaskepulveret?

    Det indeholder 5-15% anioniske overfladeaktive stoffer og under 5% ikke-ioniske overfladeaktive stoffer, fosfonater, polykarboxylater, zeolitter, iltbaserede blegemidler, optiske hvidmidler, enzymer og parfume med hexyl cinnamal.

  • Kan det bruges til både hvidt og kulørt tøj?

    Pulveret er et universelt vaskepulver til maskinvask og kan bruges til almindeligt tøj, både hvidt og kulørt, når du følger doseringsanvisningen på emballagen.

  • Hvordan opbevarer jeg vaskepulveret?

    Opbevar emballagen tørt og lukket. Fugt kan få pulveret til at klumpe sammen og gøre det sværere at dosere.

  • Hvad koster Vaskepulver hos Rema 1000?

    Vaskepulver koster 27,95 kr. (39,93 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Vaskepulver på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Vaskepulver ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Vaskepulver?

    Vaskepulver sælges i 700 g, svarende til 39,93 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Vaskepulver?

    Vaskepulver forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,00 kr.40 g

125,00 kr./kg

35,31 kr.650 ml

54,32 kr./l

23,10 kr.500 ml

46,20 kr./l

23,10 kr.500 ml

46,20 kr./l

20,00 kr.750 ml

26,67 kr./l

12,24 kr.500 ml

24,48 kr./l