RadarSuper
Skurecreme

Annonce

Rema 1000 · Rengøring & husholdning · Rema 1000 Parfumefri

Skurecreme

12,24 kr.24,48 kr./l

Størrelse: 500 ml

Arbejdstid: 2,6 min

Annonce

Skurecreme koster 12,24 kr. (24,48 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

< 5%: NONIONISKE OVERFLADEAKTIVE STOFFER (PEG-4 Rapeseedamide ), Konservering (PHENOXYETHANOL) Indeholder også: Aqua, Dolomit, Triethanolamine, Xanthan Gum, Sodium Hydroxide.

Om denne vare

Skurecreme i en 500 ml tube til rengøring af hårde overflader i hjemmet. Den er parfumefri og indeholder ifølge sammensætningen under 5 % nonioniske overfladeaktive stoffer (PEG-4 Rapeseedamide) samt konserveringsmidlet phenoxyethanol. Derudover indeholder den aqua, dolomit, triethanolamine, xanthan gum og sodium hydroxide. Dolomit er et mineralsk slibemiddel, og det er netop slibeevnen, der gør cremen velegnet til at fjerne genstridigt snavs og belægninger fra overflader, hvor en almindelig rengøring ikke slår til. Cremen påføres overfladen, gnides ind og skylles eller tørres af. Den parfumefri sammensætning kan være et plus, hvis du gerne vil undgå duft i rengøringen. Opbevares utilgængeligt for børn og adskilt fra fødevarer. Ryst eller vend tuben, hvis indholdet har sat sig, og luk den efter brug, så cremen ikke tørrer ind. 500 ml rækker til mange gange, men mængden afhænger af, hvor store overflader du behandler, og hvor ofte.

Literprisen for skurecremen

500 ml til 12,24 kr. giver 24,48 kr. pr. liter for en parfumefri skurecreme med to eksterne mærker: Svanemærket og Asthma Allergy Nordic.

Hvad giver skureeffekten

Dolomit er det slibende mineral i cremen — et forholdsvis mildt skuremiddel sammenlignet med grovere alternativer baseret på kvarts, hvilket gør det velegnet til overflader, der ikke skal ridses. Det overfladeaktive stof PEG-4 Rapeseedamide (under 5 %) løsner fedt og snavs, mens xanthangummi giver cremen sin tykke konsistens.

Konserveringsmidlet phenoxyethanol holder produktet holdbart i flasken, og triethanolamin samt natriumhydroxid justerer pH-værdien.

Svanemærket og Asthma Allergy Nordic

Svanemærket er det officielle nordiske miljømærke og stiller krav til kemikalieindhold og miljøbelastning gennem hele produktets livscyklus. Asthma Allergy Nordic vurderer produkter specifikt i forhold til allergivenlighed — relevant for et parfumefrit rengøringsprodukt, der netop henvender sig til forbrugere med følsomhed over for duftstoffer.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Parfumefri
Størrelse
500 ml
Stregkode (EAN)
5705830006721

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,24 kr.12,24 kr.12,25 kr.12,24 kr.13. aug.29. aug.21. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1312,24 kr.
2026-08-2912,24 kr.
2026-09-2112,24 kr.
2026-10-0212,24 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder skurecremen?

    Ifølge sammensætningen indeholder den under 5 % nonioniske overfladeaktive stoffer (PEG-4 Rapeseedamide) og konserveringsmidlet phenoxyethanol. Derudover aqua, dolomit, triethanolamine, xanthan gum og sodium hydroxide.

  • Er skurecremen parfumeret?

    Nej, den er parfumefri.

  • Hvordan opbevarer jeg skurecremen?

    Opbevar den utilgængeligt for børn og adskilt fra fødevarer, og luk tuben efter brug, så indholdet ikke tørrer ind.

  • Hvad koster Skurecreme hos Rema 1000?

    Skurecreme koster 12,24 kr. (24,48 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Skurecreme på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Skurecreme ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Skurecreme?

    Skurecreme sælges i 500 ml, svarende til 24,48 kr./l.

  • Hvor kan man købe Skurecreme?

    Skurecreme forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,00 kr.40 g

125,00 kr./kg

35,31 kr.650 ml

54,32 kr./l

23,10 kr.500 ml

46,20 kr./l

23,10 kr.500 ml

46,20 kr./l

20,00 kr.750 ml

26,67 kr./l

11,92 kr.1,5 l

7,95 kr./l