RadarSuper
Toiletblok

Annonce

Rema 1000 · Rengøring & husholdning · Rema 1000 Ocean

Toiletblok

5,00 kr.125,00 kr./kg

Størrelse: 40 g

Arbejdstid: 1,1 min

Annonce

Toiletblok koster 5,00 kr. (125,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

>=30 %Anioniske overfladeaktive stoffer (Sodium Dodecylbenzenesulfonate).< 5 % Nonioniske overfladeaktive stoffer (PEG 4000, Ceteareth-20, Cocamide DEA), fosfater (Pentasodium Triphosphate). Indeholder også: Sodium Carbonate, Sodium Sulfate, parfume , farve.

Om denne vare

En toiletblok på 40 g, der lægges i cisternen eller i en holder i kummen, hvor den gradvist opløses ved hvert skyl og holder wc'et frisk mellem rengøringerne.

Blokken indeholder over 30 % anioniske overfladeaktive stoffer, blandt andet sodium dodecylbenzenesulfonat, som er det bærende rengøringsmiddel. Dertil kommer under 5 % nonioniske overfladeaktive stoffer (PEG 4000, ceteareth-20 og cocamide DEA) samt fosfater i form af pentasodium triphosphate. Den indeholder også sodium carbonate, sodium sulfate, parfume og farve.

Anvendelsen er ligetil: læg blokken i cisternen, så den farver og dufter vandet, eller sæt den i en holder, der hænger på kanten af kummen, hvis du vil have rengøringen tættere på overfladen. Lad den sidde, til den er brugt op, og skift den derefter.

Opbevares tørt og utilgængeligt for børn og kæledyr, da den indeholder koncentrerede rengøringsmidler. Den enkelte blok vejer 40 g, så det er værd at tjekke, om pakken indeholder én eller flere blokke, inden du regner med, hvor længe den rækker.

Hvad koster en toiletblok reelt pr. skyl?

125,00 kr. pr. kilo er regnestykket bag prisen på 5,00 kr. for 40 gram, men det tal siger ikke meget om den reelle brugsudgift. Det relevante er, hvor mange skyl blokken rækker til, og det oplyser hverken emballagen eller varedeklarationen præcist – kun at holdbarheden afhænger af skyllefrekvensen i husstanden.

Ved normal brug i en almindelig husstand holder en blok på 40 gram typisk et par uger, hvilket gør prisen pr. skyl til et meget lille beløb, selvom kiloprisen isoleret set virker høj.

De aktive stoffer: overfladeaktive stoffer og fosfater

Blokken indeholder mindst 30 % anioniske og under 5 % nonioniske overfladeaktive stoffer, som er de rensende bestanddele, der bryder fedt og urenheder ned i skyllevandet. Fosfaterne (pentanatriumtripolyfosfat) blødgør vandet og forstærker de rensende stoffers effekt.

Natriumcarbonat og natriumsulfat er tekniske hjælpestoffer, mens parfume og farvestof står for henholdsvis duft og den karakteristiske farve i skyllevandet.

Opbevaring og brug af blokken

Opbevar blokken utilgængeligt for børn, og undgå direkte hudkontakt med det ubrugte produkt, da de overfladeaktive stoffer kan virke irriterende i koncentreret form. Placer den i en holder under toilettets kant eller i cisternen, hvor den langsomt opløses ved hvert skyl.

Når blokken er brugt op, skal emballagen sorteres som plast efter kommunens vejledning.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Ocean
Størrelse
40 g
Stregkode (EAN)
5705830354914

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

5,00 kr.5,00 kr.5,01 kr.5,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-135,00 kr.
2026-09-015,00 kr.
2026-09-175,00 kr.
2026-10-015,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor længe holder en toiletblok på 40 g?

    Det afhænger af, hvor ofte der skylles, og om blokken ligger i cisternen eller i en holder i kummen. Der er ingen angivet varighed i produktdataene, så den skiftes, når den er brugt op.

  • Hvad indeholder toiletblokken?

    Over 30 % anioniske overfladeaktive stoffer (sodium dodecylbenzenesulfonat), under 5 % nonioniske overfladeaktive stoffer (PEG 4000, ceteareth-20, cocamide DEA) og fosfater (pentasodium triphosphate). Derudover sodium carbonate, sodium sulfate, parfume og farve.

  • Hvor skal toiletblokken lægges?

    Den kan lægges i cisternen, hvor den farver og dufter vandet, eller sættes i en holder, der hænger på kanten af kummen.

  • Hvad koster Toiletblok hos Rema 1000?

    Toiletblok koster 5,00 kr. (125,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Toiletblok på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Toiletblok ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Toiletblok?

    Toiletblok sælges i 40 g, svarende til 125,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Toiletblok?

    Toiletblok forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

35,31 kr.650 ml

54,32 kr./l

23,10 kr.500 ml

46,20 kr./l

23,10 kr.500 ml

46,20 kr./l

20,00 kr.750 ml

26,67 kr./l

12,24 kr.500 ml

24,48 kr./l

11,92 kr.1,5 l

7,95 kr./l