RadarSuper
Rensebenzin

Annonce

Rema 1000 · Klor & kemisk teknisk · Borup

Rensebenzin

21,95 kr.43,90 kr./l

Størrelse: 500 ml

Laveste registrerede: 21,95 kr.Højeste registrerede: 23,95 kr.Udvikling: −8,4 %Arbejdstid: 4,7 min

Annonce

Rensebenzin koster 21,95 kr. (43,90 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

100% Kulbrinter, C7, n-alkaner, isoalkaner, cykliske

Om denne vare

Rensebenzin fra Borup er en klar væske på 500 ml, sammensat af 100 % kulbrinter med C7-alkaner, isoalkaner og cykliske forbindelser. Den er lavet til at fjerne fedt, olie og snavs fra overflader, hvor vand og almindelige rengøringsmidler ikke slår til.

I hjemmet bruges den typisk til at rense værktøj, maskindele, cykelkæder og andre metal- eller plastdele, der har været udsat for olie og fedt. Den kan også bruges til at fjerne klæberester, tjære og mærker efter tapet eller klistermærker på hårde overflader. På grund af den hurtige fordampning efterlader den ikke en fedtet film.

Ved brug skal der være god ventilation, og man bør undgå kontakt med hud og øjne. Opbevar flasken tæt lukket, utilgængeligt for børn og væk fra varme og åben ild, da indholdet er letantændeligt. 500 ml-formatet er praktisk til opbevaring i værkstedet eller skuret og rækker til mange mindre opgaver.

Literprisen på rensebenzinen — 47,90 kr. pr. liter for en ren kulbrintevæske

23,95 kr. for 500 ml giver 47,90 kr. pr. liter. Der findes ikke andre kemisk-tekniske produkter i dette udtræk at sammenligne kiloprisen med, så tallet er her givet som et rent faktuelt udgangspunkt.

100 % kulbrinter — hvad det betyder, og hvad rensebenzin typisk bruges til

Ingredienslisten viser udelukkende kulbrinter (C7, n-alkaner, isoalkaner, cykliske). Rensebenzin bruges traditionelt til at fjerne fedtpletter i tøj, rense og affedte værktøj, fjerne klæberester og som optænding, fordi kulbrinter opløser fedt og olie effektivt og fordamper hurtigt.

Sikker opbevaring og brug af et brandfarligt produkt

Produktet er brandfarligt og bør bruges med god udluftning, væk fra åben ild og andre antændelseskilder. Opbevar flasken stående, tæt lukket, utilgængeligt for børn og adskilt fra fødevarer, gerne køligt og uden direkte sollys.

Detaljer om varen

Mærke
Borup
Størrelse
500 ml
Stregkode (EAN)
5701081170341

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

21,95 kr.22,62 kr.23,28 kr.23,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1323,95 kr.
2026-09-0121,95 kr.
2026-09-1721,95 kr.
2026-10-0121,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad kan man bruge rensebenzin til?

    Den bruges til at fjerne fedt, olie, klæberester og tjære fra værktøj, maskindele og hårde overflader, hvor almindelig rengøring ikke er nok.

  • Hvordan opbevares rensebenzin?

    Flasken skal opbevares tæt lukket, utilgængeligt for børn og væk fra varme og åben ild, da indholdet er letantændeligt.

  • Hvor meget indeholder flasken?

    500 ml.

  • Hvad koster Rensebenzin hos Rema 1000?

    Rensebenzin koster 21,95 kr. (43,90 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Rensebenzin på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Rensebenzin ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Rensebenzin?

    Rensebenzin sælges i 500 ml, svarende til 43,90 kr./l.

  • Hvor kan man købe Rensebenzin?

    Rensebenzin forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

28,95 kr.500 g

57,90 kr./kg

7,95 kr.1 l

7,95 kr./l

18,95 kr.1 l

18,95 kr./l

37,95 kr.1 l

37,95 kr./l

18,95 kr.500 ml

37,90 kr./l

33,95 kr.1 l

33,95 kr./l