RadarSuper
Håndcreme

Annonce

Rema 1000 · Kropspleje · Rema 1000

Håndcreme

14,95 kr.149,50 kr./l

Størrelse: 100 ml

Arbejdstid: 3,2 min

Annonce

Håndcreme koster 14,95 kr. (149,50 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Glycerin, Glyceryl Stearate, Cetearyl Alcohol, C12-15 Alkyl Benzoate, Hydrogenated Ethylhexyl Olivate, Dicaprylyl Ether, Steareth-20, Phenoxyethanol, Stearic Acid, Palmitic Acid, Hydrogenated Olive Oil Unsaponifiables, Caprylyl Glycol, Tocopherol, Potassium Sorbate, Tetrasodium

Om denne vare

En håndcreme i en praktisk tube på 100 ml, som passer i håndtasken, på badeværelseshylden eller på skrivebordet. Formlen bygger på vand og glycerin, som binder fugt i huden, kombineret med bl.a. glyceryl stearat, cetearyl alcohol og stearinsyre, der giver cremen en blød, cremet konsistens, som lader sig fordele uden at fedte. Derudover indeholder den C12-15 alkyl benzoat, dicaprylyl ether og hydrogenated ethylhexyl olivate samt hydrogenated olive oil unsaponifiables, som er oliebaserede ingredienser, der lægger en blødgørende film på huden. Tocopherol (E-vitamin) er også blandt indholdsstofferne. Konserveringen består af phenoxyethanol, caprylyl glycol og potassium sorbate.

Cremen bruges til at pleje hænderne i løbet af dagen, når huden føles tør eller stram — efter håndvask, efter arbejde i køkkenet eller når man kommer ind fra koldt vejr. Man tager en passende mængde og masserer den ind, til den er trængt ind. Den kan også bruges på andre steder, hvor huden er tør, fx albuer eller knæ.

Tuben rummer 100 ml, hvilket er en størrelse, der holder længe ved daglig brug, men stadig er nem at have med. Opbevares ved stuetemperatur, tæt lukket og uden direkte sollys, så konsistensen holder sig, som den skal.

Hvad de enkelte ingredienser gør i cremen

Vand og glycerin danner den fugtgivende base. Glyceryl stearate, cetearyl alcohol og steareth-20 er emulgatorer, der holder creme-konsistensen stabil. Fedtfasen — C12-15 alkyl benzoate, dicaprylyl ether og de to olivenolie-afledte stoffer — gør cremen blødgørende uden at være tung.

Tocopherol (E-vitamin) er tilsat som antioxidant for at beskytte selve cremens holdbarhed, ikke som et hudplejeaktivt stof i en dosis, der kan dokumenteres at have en specifik effekt på huden.

Hvorfor cremen bærer to allergi- og miljømærker

Svanemærket er den officielle nordiske miljømærkning og stiller krav til hele produktets livscyklus. Astma Allergi Norden er en uafhængig ordning, der udpeger produkter testet og vurderet velegnede til følsom hud og allergi, typisk kendetegnet ved fravær af parfume.

Ingredienslisten her indeholder da heller ikke parfume, hvilket stemmer overens med begge mærker — og forklarer, hvorfor konserveringen er valgt blandt de mildere stoffer (phenoxyethanol, potassium sorbate, caprylyl glycol).

Pris og brug i hverdagen

149,50 kr. pr. liter gør denne håndcreme til et af de billigere valg i sortimentet, samtidig med at den er certificeret på to punkter, man typisk betaler mere for andre steder.

Brug den efter håndvask, især i den kolde årstid, hvor hænderne udsættes for mere vind, kulde og hyppigere vask. Opbevar tuben ved stuetemperatur og væk fra direkte sollys over længere tid.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
100 ml
Stregkode (EAN)
5705830357588

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

14,95 kr.14,95 kr.14,96 kr.14,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1314,95 kr.
2026-09-0114,95 kr.
2026-09-1714,95 kr.
2026-10-0114,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Rema 1000 Håndcreme?

    Cremen indeholder bl.a. aqua, glycerin, glyceryl stearat, cetearyl alcohol, stearinsyre, C12-15 alkyl benzoat, dicaprylyl ether, hydrogenated ethylhexyl olivate, hydrogenated olive oil unsaponifiables og tocopherol (E-vitamin). Konserveret med phenoxyethanol, caprylyl glycol og potassium sorbate.

  • Hvordan bruger jeg håndcremen?

    Tag en passende mængde og massér den ind i hænderne, til den er trængt ind. Den kan bruges efter håndvask eller når huden føles tør og stram, og også på andre tørre hudpartier.

  • Hvor meget indeholder tuben, og hvordan opbevarer jeg den?

    Tuben indeholder 100 ml. Opbevar den ved stuetemperatur, tæt lukket og uden direkte sollys.

  • Hvad koster Håndcreme hos Rema 1000?

    Håndcreme koster 14,95 kr. (149,50 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Håndcreme på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Håndcreme ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Håndcreme?

    Håndcreme sælges i 100 ml, svarende til 149,50 kr./l.

  • Hvor kan man købe Håndcreme?

    Håndcreme forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Andre størrelser

Samme vare hos Rema 1000 i andre størrelser. Sammenlign prisen pr. kilo eller liter – det er ofte dér, forskellen gemmer sig.

9,75 kr.100 ml

97,50 kr./l

Lignende varer

16,00 kr.375 ml

42,67 kr./l

35,00 kr.150 ml

233,33 kr./l

39,95 kr.200 ml

199,75 kr./l

11,95 kr.100 ml

119,50 kr./l

15,95 kr.100 ml

159,50 kr./l