RadarSuper
Fodcreme

Annonce

Rema 1000 · Kropspleje · Rema 1000

Fodcreme

15,95 kr.159,50 kr./l

Størrelse: 100 ml

Arbejdstid: 3,4 min

Annonce

Fodcreme koster 15,95 kr. (159,50 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Glycerin, Stearic Acid, Palmitic Acid, Betaine, Prunus Armeniaca Kernel Oil, Steareth-20, Lactic Acid, Potassium Lactate, Phenoxyethanol, Caprylyl Glycol, Propylene Glycol, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Sodium Hydroxide, Ethylhexylglycerin, Potassium Sorbate, Tocopherol, Tetrasodium Iminodisuccinate, Olea Europaea Leaf Extract, Sorbitol, Parfum.

Om denne vare

En fodcreme i tube på 100 ml, som plejer og blødgør huden på fødderne. Cremen indeholder blandt andet glycerin, betaine og sorbitol, som binder fugt i huden, samt aprikoskernolie og jojobaolie, der giver en blød, glidende konsistens. Derudover indeholder den mælkesyre og kaliumlaktat, som er velkendte ingredienser i fodpleje.

Den er tænkt til daglig brug derhjemme: massér et passende lag ind på rene, tørre fødder — gerne efter bad eller fodbad, hvor huden er mest modtagelig. Til hårde partier som hæl og forfod kan du lægge lidt ekstra og lade cremen trække ind, før du tager sokker på. Cremen kan bruges både morgen og aften efter behov.

Tuben på 100 ml er nem at have liggende på badeværelset eller i sportstasken. Opbevar den ved almindelig stuetemperatur, og luk tuben efter brug, så cremen holder sig frisk. Undgå at creme ind i sår eller på irriteret hud, og hold den væk fra øjnene.

Literpris: fodcreme mod kamfercreme

Fodcreme koster 159,50 kr. pr. liter mod kamfercremens 119,50 kr., selvom begge sælges i identiske 100 ml-tuber fra Rema 1000. Forskellen på 40 kr. pr. liter ses direkte i tubeprisen: 15,95 kr. mod 11,95 kr.

En længere liste af olier og fugtgivere

Fodcremen indeholder flere plejende ingredienser end kamfercremen — abrikoskerneolie, jojobaolie, oliven-bladekstrakt og glyceryl stearate — udformet til den tykkere, tørrere hud på fødderne. Cremen er parfumeret og konserveret med phenoxyethanol, caprylylglycol og kaliumsorbat.

Brug

Massér cremen ind i rene, tørre fødder, gerne om aftenen, så den kan trække ind natten over. Opbevar tuben ved stuetemperatur mellem brug.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
100 ml
Stregkode (EAN)
5705830358189

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,95 kr.15,95 kr.15,96 kr.15,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1315,95 kr.
2026-09-0115,95 kr.
2026-09-1715,95 kr.
2026-10-0115,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder fodcremen?

    Cremen indeholder blandt andet vand, glycerin, betaine, sorbitol, aprikoskernolie, jojobaolie, mælkesyre og kaliumlaktat samt parfum.

  • Hvordan bruger jeg fodcremen?

    Massér cremen ind på rene, tørre fødder, gerne efter bad eller fodbad. Til hårde partier som hæl og forfod kan du lægge et ekstra lag og lade det trække ind, før du tager sokker på.

  • Hvor meget indeholder tuben?

    Tuben indeholder 100 ml fodcreme.

  • Hvad koster Fodcreme hos Rema 1000?

    Fodcreme koster 15,95 kr. (159,50 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Fodcreme på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Fodcreme ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Fodcreme?

    Fodcreme sælges i 100 ml, svarende til 159,50 kr./l.

  • Hvor kan man købe Fodcreme?

    Fodcreme forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,00 kr.375 ml

42,67 kr./l

9,75 kr.100 ml

97,50 kr./l

14,95 kr.100 ml

149,50 kr./l

35,00 kr.150 ml

233,33 kr./l

39,95 kr.200 ml

199,75 kr./l

11,95 kr.100 ml

119,50 kr./l