RadarSuper
Kamfercreme

Annonce

Rema 1000 · Kropspleje · Rema 1000

Kamfercreme

11,95 kr.119,50 kr./l

Størrelse: 100 ml

Arbejdstid: 2,6 min

Annonce

Kamfercreme koster 11,95 kr. (119,50 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Alcohol Denat., Glycerin, Ceteayl Alcohol, Camphor, Ceteareth-20, Stearic Acid, Palmitic Acid, Denatunium Benzoate.

Om denne vare

Kamfercreme fra Rema 1000 er en creme på 100 ml, hvor kamfer indgår sammen med blandt andet vand, denatureret alkohol, glycerin og fugtgivende fedtstoffer som cetearylalkohol og stearinsyre. Den er altså en creme, der både indeholder den kølende kamfer og en række ingredienser, der giver en blød, let glidende konsistens.

Kamfer er det, man typisk forbinder med en kølende og let prikkende fornemmelse på huden, og det er netop den egenskab, cremen er lavet til at give. Den bruges derfor på kroppen, hvor man ønsker den kølende virkning — for eksempel på ben og fødder efter en lang dag eller på ømme muskler efter fysisk aktivitet. Den kan også bruges på hænder og andre steder, hvor huden føles tør.

Med 100 ml er tuben i den lille ende og passer fint i håndtasken eller på badeværelseshylden. Cremen tages på med rene hænder, og man masserer den ind i huden, til den er trukket ind. Undgå øjnene og slimhinder, og vask hænderne efter brug, hvis du har haft cremen på fingrene.

Opbevar den ved almindelig stuetemperatur og skru låget godt på efter brug, så cremen holder sig cremet og ikke tørrer ud. Da den indeholder kamfer og alkohol, er det en god idé at holde den uden for børns rækkevidde.

Literpris: to cremer, samme tubestørrelse

Kamfercreme og Fodcreme sælges begge i 100 ml-tuber fra Rema 1000, men til forskellige priser: 119,50 kr. mod 159,50 kr. pr. liter. Den umiddelbare pris på tuben — 11,95 kr. mod 15,95 kr. — viser den samme forskel direkte, fordi tubestørrelsen er ens.

Kamfer og bittermiddel — hvad ingredienslisten viser

Kamfer (camphor) er det aktive stof, der giver den kølende fornemmelse på huden. Resten af listen — alkohol denat., glycerin, cetearylalkohol, ceteareth-20 samt stearin- og palmitinsyre — er typiske hudplejeingredienser. Bittermidlet denatoniumbenzoat er tilsat for at forhindre utilsigtet indtagelse, ikke for hudplejens skyld.

Brug og opbevaring

Cremen er til udvortes brug på krop og hænder. Opbevar tuben ved stuetemperatur og utilgængeligt for børn på grund af bittermidlet. Alkoholindholdet gør, at cremen trækker relativt hurtigt ind sammenlignet med tungere, fedtholdige cremer.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
100 ml
Stregkode (EAN)
5705830354563

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

11,95 kr.11,95 kr.11,96 kr.11,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1311,95 kr.
2026-09-0111,95 kr.
2026-09-1711,95 kr.
2026-10-0111,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad bruges kamfercreme til?

    Den bruges på huden, hvor kamfer giver en kølende fornemmelse — typisk på ben, fødder eller ømme muskler efter fysisk aktivitet. Den kan også bruges på tør hud.

  • Hvordan bruger jeg kamfercremen?

    Tag cremen på med rene hænder og massér den ind i huden, til den er trukket ind. Undgå øjne og slimhinder, og vask hænderne efter brug.

  • Hvordan opbevarer jeg kamfercremen?

    Ved almindelig stuetemperatur med låget godt skruet på efter brug, så cremen ikke tørrer ud. Hold den uden for børns rækkevidde, da den indeholder kamfer og alkohol.

  • Hvad koster Kamfercreme hos Rema 1000?

    Kamfercreme koster 11,95 kr. (119,50 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kamfercreme på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kamfercreme ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kamfercreme?

    Kamfercreme sælges i 100 ml, svarende til 119,50 kr./l.

  • Hvor kan man købe Kamfercreme?

    Kamfercreme forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,00 kr.375 ml

42,67 kr./l

9,75 kr.100 ml

97,50 kr./l

14,95 kr.100 ml

149,50 kr./l

35,00 kr.150 ml

233,33 kr./l

39,95 kr.200 ml

199,75 kr./l

15,95 kr.100 ml

159,50 kr./l