RadarSuper
Power cleaner

Annonce

Rema 1000 · Rengøring & husholdning · Rema 1000 Køkken

Power cleaner

12,95 kr.17,27 kr./l

Størrelse: 750 ml

Arbejdstid: 2,8 min

Annonce

Power cleaner koster 12,95 kr. (17,27 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

< 5 % Nonioniske overfladeaktive stoffer (Capryl Glucoside)INDEHOLDER OGSÅ: Aqua, Alcohol Denat. (Isopropyl Alcohol, Acetone), Sodium Carbonate, Sodium Citrate, Trisodium Dicarboxymethyl Alaninate, pafume, Sodium Hydroxide

Om denne vare

Power Cleaner køkkenrengøring er en flydende rengøring på 750 ml til brug i køkkenet. Den indeholder under 5 % nonioniske overfladeaktive stoffer i form af capryl glucoside, og derudover aqua, alcohol denat. (isopropyl alcohol, acetone), sodium carbonate, sodium citrate, trisodium dicarboxymethyl alaninate, parfume og sodium hydroxide.

Den nonioniske overfladeaktive forbindelse er den komponent, der løsner fedt og snavs, så overflader kan tørres rene. Sodium carbonate og sodium hydroxide er basiske stoffer, mens sodium citrate og trisodium dicarboxymethyl alaninate virker som kompleksdannere i blandingen. Alcohol denat. er en fælles betegnelse for denatureret alkohol.

Brug den på køkkenets faste overflader, hvor der samler sig fedt og madrester i hverdagen. Fordi den er flydende og kommer i en 750 ml-flaske, er den nem at dosere direkte på en klud eller svamp. Tør efter med en ren klud eller et stykke køkkenrulle, så overfladen står tør.

Opbevar flasken stående, lukket og utilgængeligt for børn, og lad den stå ved almindelig stuetemperatur. Følg doserings- og sikkerhedsanvisningen på etiketten, da produktet indeholder stoffer, der kan virke irriterende på hud og øjne.

Hvad koster køkkenrengøringen pr. liter?

17,27 kr. pr. liter er literprisen på denne flaske, som indeholder 750 ml og koster 12,95 kr. Prisen ligger i den typiske ende for et alt-mulig rengøringsmiddel til køkkenet fra et supermarkeds eget mærke.

Som Svanemærket produkt afspejler prisen både selve rengøringsevnen og de miljøkrav, mærkningen stiller til produktets indhold og produktion.

Sådan virker Power Cleaner mod fedt og snavs

Kombinationen af nonioniske overfladeaktive stoffer, alkohol og alkaliske salte som natriumcarbonat og natriumhydroxid er typisk for effektive affedtningsmidler. Overfladeaktive stoffer og alkohol opløser fedtet, mens de alkaliske salte hjælper med at neutralisere og løsne indtørret snavs.

Det gør produktet velegnet til køkkenoverflader, hvor fedtstænk fra madlavning ofte sidder fastere end almindeligt husstøv.

Svanemærket — hvad kravet betyder for produktet

Produktet bærer det officielle nordiske miljømærke Svanemærket ifølge vores data, hvilket betyder, at det lever op til krav til blandt andet miljøbelastende indholdsstoffer og biologisk nedbrydelighed gennem hele produktets livscyklus, fra produktion til bortskaffelse.

Det er en tredjepartscertificering, ikke en påstand fra Rema selv, hvilket gør mærket til en uafhængig indikator for produktets miljøprofil.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Køkken
Størrelse
750 ml
Stregkode (EAN)
5705830005311

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,95 kr.12,95 kr.12,96 kr.12,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1312,95 kr.
2026-09-0112,95 kr.
2026-09-1712,95 kr.
2026-10-0112,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Power Cleaner køkkenrengøring?

    Den indeholder under 5 % nonioniske overfladeaktive stoffer (capryl glucoside) samt aqua, alcohol denat. (isopropyl alcohol, acetone), sodium carbonate, sodium citrate, trisodium dicarboxymethyl alaninate, parfume og sodium hydroxide.

  • Hvad bruges køkkenrengøringen til?

    Den bruges på køkkenets faste overflader, hvor der samler sig fedt og madrester. Dosér den på en klud eller svamp, og tør efter med en ren klud.

  • Hvordan opbevares flasken?

    Opbevar den stående, lukket og utilgængeligt for børn ved almindelig stuetemperatur, og følg anvisningen på etiketten.

  • Hvad koster Power cleaner hos Rema 1000?

    Power cleaner koster 12,95 kr. (17,27 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Power cleaner på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Power cleaner ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Power cleaner?

    Power cleaner sælges i 750 ml, svarende til 17,27 kr./l.

  • Hvor kan man købe Power cleaner?

    Power cleaner forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,00 kr.40 g

125,00 kr./kg

35,31 kr.650 ml

54,32 kr./l

23,10 kr.500 ml

46,20 kr./l

23,10 kr.500 ml

46,20 kr./l

20,00 kr.750 ml

26,67 kr./l

12,24 kr.500 ml

24,48 kr./l