RadarSuper
Panthenolcreme

Annonce

Rema 1000 · Kropspleje · Rema 1000

Panthenolcreme

19,95 kr.199,50 kr./l

Størrelse: 100 ml

Arbejdstid: 4,2 min

Annonce

Panthenolcreme koster 19,95 kr. (199,50 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Cetearyl Alcohol, Butyrospermum Parkii Butter, Glyceryl Stearate, Glycerin, Panthenol, Propylene Glycol, Caprylic/Capric Triglyceride, Ceteareth-12, Ceteareth-20, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Tocopherol, Benzoic Acid, Tetrasodium Iminodisuccinate, Dehydroacetic Acid, Sodium Hydroxide.

Om denne vare

Panthenolcreme fra Rema 1000 er en fugtgivende creme i en tube på 100 ml. Den er baseret på vand og indeholder sheasmør, glycerin og panthenol (provitamin B5) samt fedtstoffer som caprylic/capric triglycerid og cetearylalkohol, der giver en blød og cremet konsistens. Derudover indeholder den propylenglycol og konserveringsmidler som phenoxyethanol, natriumbenzoat og dehydroeddikesyre for at holde cremen holdbar.

Cremen bruges til at pleje og fugte tør hud på fx hænder, albuer og knæ. Panthenol er kendt for at tiltrække og binde fugt, mens sheasmør og glycerin blødgør huden. Den kan også bruges på tørre pletter efter behov. Cremen har en let konsistens, der hurtigt trænger ind uden at fedte.

Opbevares ved stuetemperatur og tørres af efter brug. Undgå direkte sollys. Med 100 ml er tuben nem at have med i tasken eller på badeværelset. Brug den dagligt eller efter behov for at holde huden blød og velplejet.

Samme literpris som fedtcremen

Både panthenolcremen og fedtcremen fra Rema 1000 koster 19,95 kr. for 100 ml, altså 199,50 kr. pr. liter — nøjagtig samme pris, selvom ingredienslisterne er forskellige. Det tyder på, at Rema 1000 prissætter sin egen serie af kropsplejecremer ens pr. liter, uanset hvilken variant man vælger.

Panthenol og sheasmør — cremens to kendetegn

Panthenol (provitamin B5) og Butyrospermum Parkii Butter (sheasmør) er de to ingredienser, der adskiller denne creme fra fedtcremen i samme serie. Sheasmør er et naturligt plantefedt fra sheatræets nødder, mens panthenol er en almindelig, velafprøvet ingrediens i mange hud- og hårplejeprodukter — begge dele indgår her uden parfume tilsat.

Svanemærket og Asthma Allergy Nordic på samme creme

Svanemærket er den officielle nordiske miljømærkning med krav til både miljøpåvirkning og kemisk indhold. Asthma Allergy Nordic er en separat, uafhængig allergi-mærkning drevet af nordiske astma- og allergiforeninger. At cremen bærer begge mærker samtidig, betyder, at den opfylder kravene i to forskellige, men beslægtede certificeringsordninger.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
100 ml
Stregkode (EAN)
5705830355645

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,65 kr.18,30 kr.19,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1319,95 kr.
2026-09-0119,95 kr.
2026-09-1719,95 kr.
2026-10-0119,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Panthenolcreme fra Rema 1000?

    Cremen indeholder bl.a. vand, sheasmør, glycerin, panthenol, cetearylalkohol og konserveringsmidler som phenoxyethanol og natriumbenzoat.

  • Hvordan bruger jeg Panthenolcreme?

    Smør cremen på tør hud efter behov, fx på hænder, albuer eller knæ. Den kan bruges dagligt.

  • Hvor meget creme er der i tuben?

    Tuben indeholder 100 ml.

  • Hvad koster Panthenolcreme hos Rema 1000?

    Panthenolcreme koster 19,95 kr. (199,50 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Panthenolcreme på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Panthenolcreme ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Panthenolcreme?

    Panthenolcreme sælges i 100 ml, svarende til 199,50 kr./l.

  • Hvor kan man købe Panthenolcreme?

    Panthenolcreme forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,00 kr.375 ml

42,67 kr./l

9,75 kr.100 ml

97,50 kr./l

14,95 kr.100 ml

149,50 kr./l

35,00 kr.150 ml

233,33 kr./l

39,95 kr.200 ml

199,75 kr./l

11,95 kr.100 ml

119,50 kr./l