RadarSuper
Opvask

Annonce

Rema 1000 · Rengøring & husholdning · Vel Pure & Clear

Opvask

16,36 kr.32,72 kr./l

Størrelse: 500 ml

Arbejdstid: 3,4 min

Annonce

Opvask koster 16,36 kr. (32,72 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

anionic surfactants, amphoteric surfactants, Lactic Acid

Om denne vare

Vel Pure & Clear er et opvaskemiddel til håndopvask, hvor du selv doserer efter behov. Flasken indeholder 500 ml og er dermed i den størrelse, der passer til den daglige opvask i en almindelig husholdning.

Indholdet bygger på anioniske og amfotere overfladeaktive stoffer samt mælkesyre. De overfladeaktive stoffer er dem, der løsner fedt og madrester fra tallerkener, glas og bestik, mens mælkesyren indgår i sammensætningen sammen med dem.

Brug den til den daglige opvask i hånden: kom et par dråber i vandet eller direkte på svampen, vask op, og skyl efter med vand. Den flydende form gør den nem at dosere, og 500 ml-flasken står stabilt ved vasken.

Opbevar flasken stående, lukket og utilgængeligt for børn, så indholdet ikke spildes eller blandes med andet. Størrelsen gør den nem at have stående fremme, og du kan se på flasken, når der skal fyldes op igen.

Hvad literprisen dækker

32,72 kr. pr. liter er, hvad flasken på 500 ml til 16,36 kr. koster, når prisen regnes om til den fælles enhed. Det er tallet, der gør det muligt at sammenligne på tværs af flaskestørrelser og mærker i opvaskemiddel-kategorien, uanset om den anden flaske er på 500 ml, 750 ml eller en liter.

To mærker: Ecolabel og Asthma Allergy Nordic

Ecolabel (Blomsten) er EU's officielle miljømærke og stiller krav til produktets samlede miljøbelastning fra produktion til brug. Asthma Allergy Nordic er en nordisk mærkningsordning, der tester produkter for allergifremkaldende stoffer. Sammen dokumenterer de to mærker både en miljøvurdering og en hudvenlighedstest af netop denne Pure & Clear-variant.

Dosering og opbevaring

Følg doseringsvejledningen på flasketiketten — en parfumefri sammensætning kræver typisk samme mængde som et parfumeret produkt for at give samme rensende effekt. Opbevar flasken utilgængeligt for børn, som det gælder for alle rengøringsmidler i huset.

Detaljer om varen

Mærke
Vel Pure & Clear
Størrelse
500 ml
Stregkode (EAN)
8714789692616

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.13,45 kr.14,91 kr.16,36 kr.13. aug.2. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1316,36 kr.
2026-09-0216,36 kr.
2026-09-1716,36 kr.
2026-10-0116,36 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Vel Pure & Clear opvaskemiddel?

    Ifølge sammensætningen indeholder den anioniske og amfotere overfladeaktive stoffer samt mælkesyre.

  • Hvordan bruger jeg opvaskemidlet?

    Det er et flydende opvaskemiddel til håndopvask. Dosér efter behov i vandet eller på svampen, vask op, og skyl efter med vand.

  • Hvor meget indeholder flasken?

    Flasken indeholder 500 ml.

  • Hvad koster Opvask hos Rema 1000?

    Opvask koster 16,36 kr. (32,72 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Opvask på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Opvask ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Opvask?

    Opvask sælges i 500 ml, svarende til 32,72 kr./l.

  • Hvor kan man købe Opvask?

    Opvask forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,00 kr.40 g

125,00 kr./kg

35,31 kr.650 ml

54,32 kr./l

23,10 kr.500 ml

46,20 kr./l

23,10 kr.500 ml

46,20 kr./l

20,00 kr.750 ml

26,67 kr./l

12,24 kr.500 ml

24,48 kr./l