RadarSuper
Opvask

Annonce

Rema 1000 · Rengøring & husholdning · Rema 1000 Citron

Opvask

4,68 kr.9,36 kr./l

Størrelse: 500 ml

Arbejdstid: 1 min

Annonce

Opvask koster 4,68 kr. (9,36 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Opvaskemiddel er til håndopvask af tallerkener, glas og bestik. I denne kategori findes flere varianter, og det, der typisk adskiller dem, er duft og mærke. Rema 1000 Citron kommer i 500 ml, hvilket er den mest udbredte størrelse blandt de opvaskemidler, vi følger – alle fem referencer ligger på netop 500 ml. Der er ingen prisoplysninger at rapportere for denne vare i øjeblikket.

Opvask vs. vaskemiddel — literprisen

Opvaskemidlet koster 9,36 kr. pr. liter, mens Rema 1000s flydende vask til hvidt tøj koster 26,95 kr. pr. liter i samme husholdningskategori. Forskellen skyldes forskellige formuleringer og anvendelser — opvaskemidler er typisk mere fortyndede og doseres i mindre mængder pr. brug end vaskemidler, hvilket afspejles i den lavere pris pr. liter.

Kan opvaskemidlet bruges til andet end service?

Ifølge varebeskrivelsen kan produktet også bruges til rengøring af hårde overflader som gulve, vægge, inventar, glaspartier og malede overflader. De samme overfladeaktive stoffer, der løsner fedt fra tallerkener, er effektive mod fedt og snavs generelt, hvilket gør opvaskemidler til et alsidigt rengøringsmiddel ud over selve opvasken.

Dosering og holdbarhed

En flaske på 500 ml rækker typisk langt, da opvaskemidler doseres i små mængder — nogle få dråber pr. vaskebalje eller direkte på svampen. Opbevar flasken stående og utilgængeligt for børn, og skyl grundigt med vand ved kontakt med øjnene.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Citron
Størrelse
500 ml
Stregkode (EAN)
5705830002198

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

4,68 kr.4,68 kr.4,69 kr.4,68 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-134,68 kr.
2026-09-014,68 kr.
2026-09-174,68 kr.
2026-10-014,68 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster opvaskemidlet pr. liter?

    9,36 kr. pr. liter — flasken på 500 ml koster 4,68 kr.

  • Kan man bruge opvaskemidlet til at vaske gulv?

    Ja, ifølge varebeskrivelsen egner produktet sig også til rengøring af hårde overflader som gulve, vægge, inventar og glaspartier, ikke kun til service og bestik.

  • Er opvaskemidlet miljømærket?

    Der er ikke registreret nogen miljømærkning som Svanemærket på denne vare i sortimentets data, i modsætning til nogle af Rema 1000s andre rengøringsprodukter.

  • Hvad koster Opvask hos Rema 1000?

    Opvask koster 4,68 kr. (9,36 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Opvask på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Opvask ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Opvask?

    Opvask sælges i 500 ml, svarende til 9,36 kr./l.

  • Hvor kan man købe Opvask?

    Opvask forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,00 kr.40 g

125,00 kr./kg

35,31 kr.650 ml

54,32 kr./l

23,10 kr.500 ml

46,20 kr./l

23,10 kr.500 ml

46,20 kr./l

20,00 kr.750 ml

26,67 kr./l

12,24 kr.500 ml

24,48 kr./l