Annonce
Størrelse: 180 g
Annonce
Hundesnacks koster 12,00 kr. (66,67 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
Tilskudsfoder (Hund) Tilsætningsstoffer: Konserveringsmidler Analytiske bestanddele: Pr. 100 g: Protein 18,9 g, Fedtindhold 5,6 g, Træstof 1,2 g, Uorganisk stof 7,3 g, Vand 18,4 g, Calcium 1,70 g, Fosfor 0,001 g Sammensætning: 20 % produkter af animalsk oprindelse (svin), 18 % rå glycerol, 16 % kartoffelstivelse, 8 % tapiokastivelse, 8 % ærtestivelse, 6 % lupinfodermel, 5 % produkter af animalsk oprindelse (rådyr), 3 % hydrolyseret animalsk protein (okse), fermenteret sojebønneprotein, propylenglycerol, glycerider af mættede fedtsyrer. Fodervejledning: Anvendes som supplement til foder, der dækker hundens behov for næringsstoffer. Hunden skal have adgang til rigeligt frisk vand.
Om denne vare
Hundesnacks fra Excellent Pet er et tilskudsfoder til hunde, formet som tyggeben eller bidder i en pose på 180 g. Ifølge sammensætningen indeholder de 20 % animalske produkter fra svin og 5 % animalske produkter fra rådyr, mens resten primært består af stivelser fra kartoffel, tapioka og ærter samt lupinmel og fermenteret sojabønneprotein. Der er desuden tilsat rå glycerol, propylenglycerol og glycerider af mættede fedtsyrer, og konserveringsmidler er tilsat for holdbarhedens skyld.
Næringsindholdet pr. 100 g viser 18,9 g protein, 5,6 g fedt, 1,2 g træstof, 7,3 g uorganisk stof og 18,4 g vand. Calciumindholdet er 1,70 g pr. 100 g, mens fosfor er angivet til 0,001 g pr. 100 g.
Snacksen bruges som supplement til hundens daglige foder, ikke som erstatning for et fuldfoder. Ifølge fodervejledningen skal hunden altid have adgang til rigeligt frisk vand. Posens størrelse på 180 g gør den nem at have liggende derhjemme, og efter åbning bør den opbevares tørt og lukket for at bevare teksturen.
To poser, ét navn — sådan kender du forskel
Navnet »Hundesnacks«, vægten 180 gram, prisen 12,00 kr. og hyldeteksten 180 GR. / EXCELLENT PET er ens på begge varer i netbutikken. Skal du vide, hvad du køber, må du læse deklarationen — og der er tre steder, den skiller.
Protein: 18,9 g pr. 100 gram her mod 23,5 g i søsterposen. Kød: 5 % produkter af animalsk oprindelse fra rådyr her, mod 7 % produkter af animalsk oprindelse med 78 % kylling i den anden — altså vildt over for fjerkræ. Mineraler: calcium 1,70 g og fosfor 0,001 g her, mod 2,3 g calcium og 0,002 g fosfor i den anden. Fedtindholdet er stort set ens (5,6 g mod 5,7 g), og resten af sammensætningen — glycerol, kartoffel-, tapioka- og ærtestivelse, lupinfodermel, hydrolyseret okseprotein — er den samme i begge. Køber du efter, hvilket kød hunden får, er det den eneste forskel, der reelt betyder noget her.
Tilskudsfoder: hvad kategorien forpligter til
»Tilskudsfoder« er ikke en anbefaling, men en juridisk kategori. EU's foderforordning (forordning (EF) nr. 767/2009) skelner mellem fuldfoder, der alene dækker dyrets daglige behov, og tilskudsfoder, der har et højt indhold af visse stoffer, men kun dækker behovet i kombination med andet foder. Godbidder hører til i den sidste gruppe, og det er derfor, fodervejledningen på denne pose siger, at den anvendes som supplement til foder, der dækker hundens behov for næringsstoffer.
I praksis betyder det to ting. For det første kan posen ikke træde i stedet for et måltid, uanset hvor godt hunden kan lide den. For det andet lægger godbidder sig oven i dagens energi — og netop energiindholdet er det, netbutikken ikke oplyser her, hverken i kJ eller kcal. Har din hund en fastlagt ration, er det dyrlægen og emballagens egen tekst, du skal regne efter, ikke varebeskrivelsen online. Vand er også en del af vejledningen: hunden skal have adgang til rigeligt frisk vand.
Kiloprisen bag den ens pakkepris
12,00 kr. for 180 gram er 66,67 kr. pr. kilo. Det tal er værd at have med, fordi de fem poser fra samme mærke i dette udtræk alle koster 12,00 kr., men fylder forskelligt: 180 gram giver 66,67 kr. pr. kilo, 80 gram giver 150,00 kr. pr. kilo, og 75 gram giver 160,00 kr. pr. kilo. Prisen på skiltet siger med andre ord ingenting om, hvor meget foder du får med hjem.
Et forbehold til regnestykket: kilopris kan kun sammenlignes mellem varer af samme slags. De to hundeposer her er tørre snacks med 18,4 g vand pr. 100 gram, mens den flydende kattesnack i samme udtræk oplyser 88,0 g vand pr. 100 gram. Sammenligner du hen over den forskel, sammenligner du i høj grad vand. Inden for tørre hundesnacks er 66,67 kr. pr. kilo derimod et tal, du kan tage med videre og holde den næste pose op imod.
Detaljer om varen
- Mærke
- Excellent Pet
- Størrelse
- 180 g
- Stregkode (EAN)
- 5705830012500
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-20 | 12,00 kr. |
| 2026-08-20 | 12,00 kr. |
| 2026-10-04 | 12,00 kr. |
| 2026-10-04 | 12,00 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad indeholder hundesnacksen fra Excellent Pet?
Ifølge sammensætningen indeholder den 20 % animalske produkter fra svin, 5 % animalske produkter fra rådyr, 18 % rå glycerol, 16 % kartoffelstivelse, 8 % tapiokastivelse, 8 % ærtestivelse, 6 % lupinfodermel, 3 % hydrolyseret animalsk protein fra okse, fermenteret sojabønneprotein, propylenglycerol og glycerider af mættede fedtsyrer. Der er tilsat konserveringsmidler.
Hvordan bruges hundesnacksen?
Den anvendes som supplement til foder, der dækker hundens behov for næringsstoffer. Hunden skal have adgang til rigeligt frisk vand.
Hvad er næringsindholdet pr. 100 g?
Pr. 100 g: protein 18,9 g, fedtindhold 5,6 g, træstof 1,2 g, uorganisk stof 7,3 g, vand 18,4 g, calcium 1,70 g og fosfor 0,001 g.
Hvad koster Hundesnacks hos Rema 1000?
Hundesnacks koster 12,00 kr. (66,67 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Hundesnacks på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Hundesnacks ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Hundesnacks?
Hundesnacks sælges i 180 g, svarende til 66,67 kr./kg.
Hvor kan man købe Hundesnacks?
Hundesnacks forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce
Andre størrelser
Samme vare hos Rema 1000 i andre størrelser. Sammenlign prisen pr. kilo eller liter – det er ofte dér, forskellen gemmer sig.