RadarSuper
Hundesnacks

Annonce

Rema 1000 · Hund · Excellent Pet

Hundesnacks

15,88 kr.88,22 kr./kg

Størrelse: 180 g

Arbejdstid: 3,4 min

Annonce

Hundesnacks koster 15,88 kr. (88,22 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Tilskudsfoder (Hunde +4 mdr.) Tilsætningsstoffer: Konserveringsmidler Analytiske bestanddele: Pr. 100 g: Protein 18,6 g, Fedtindhold 5,6 g, Træstof 1,3 g, Uorganisk stof 8,3 g, Vand 17,6 g, Calcium 2,10 g, Fosfor 0,001 g Sammensætning: 20 % produkter af animalsk oprindelse (svin), 18 % rå glycerol, 16 % kartoffelstivelse, 8 % tapiokastivelse, 8 % ærtestivelse, 6 % lupinfodermel, 5 % produkter af animalsk oprindelse (lam), 3 % hydrolyseret animalsk protein (okse), fermenteret sojabønneprotein, propylenglycerol, glycerider af mættede fedtsyrer. Fodervejledning: Anvendes som supplement til foder, der dækker hundens behov for næringsstoffer. Hunden skal have adgang til rigeligt frisk vand.

Om denne vare

Disse hundesnacks er et tilskudsfoder til hunde fra fire måneder og opefter. De er tørrede bidder med en fast konsistens, som passer til at give hunden noget at tygge på mellem måltiderne eller som belønning i hverdagen.

Indholdet er bygget op omkring animalske råvarer: 20 % produkter af animalsk oprindelse fra svin, 5 % fra lam og 3 % hydrolyseret animalsk protein fra okse. Derudover indeholder de rå glycerol, kartoffelstivelse, tapiokastivelse, ærtestivelse, lupinfodermel, fermenteret sojabønneprotein, propylenglycerol og glycerider af mættede fedtsyrer samt konserveringsmidler.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 18,6 g protein, 5,6 g fedt, 1,3 g træstof, 8,3 g uorganisk stof og 17,6 g vand. Calcium er angivet til 2,10 g, mens fosfor er angivet til 0,001 g.

Bidderne bruges som supplement til det foder, der i forvejen dækker hundens behov for næringsstoffer. De kommer i en pose på 180 g, og hunden skal altid have adgang til rigeligt frisk vand. Opbevar posen tørt og lukket, så bidderne holder sig faste.

Hvad kiloprisen fortæller blandt Excellent Pet-produkterne

15,88 kr. for 180 gram giver 88,22 kr. pr. kilo. Til sammenligning koster Excellent Pets Okse strips 180,50 kr. pr. kilo (100 g til 18,05 kr.), mens Kattefoder m/laks koster 55,00 kr. pr. kilo (100 g til 5,50 kr.) — begge fra samme mærke i samme netbutik.

Hundesnacksene ligger altså midt imellem: billigere pr. kilo end den rene oksehudssnack, dyrere pr. kilo end kattefoderet. Forskellen følger ingredienssammensætningen — jo mere rent kød, jo højere kilopris.

Sammensat tilskudsfoder — flere kødkilder og stivelser

Opskriften kombinerer 20 % animalske produkter fra svin, 5 % fra lam og 3 % hydrolyseret protein fra okse, sammen med flere typer stivelse: kartoffel, tapioka og ært, samt lupinfodermel og fermenteret sojabønneprotein.

Det gør snacksene til et sammensat produkt fremfor en enkeltingrediens-godbid, hvilket typisk giver en blødere konsistens end rene tørrede kødstykker som oksehud.

Fodervejledning

Snacksene er tilskudsfoder til hunde over 4 måneder og skal bruges som supplement til foder, der i forvejen dækker hundens behov for næringsstoffer — ikke som eneste fødekilde.

Hunden skal altid have adgang til rigeligt frisk vand, og mængden bør tilpasses hundens størrelse, aktivitetsniveau og eventuelle andre godbidder i løbet af dagen.

Detaljer om varen

Mærke
Excellent Pet
Størrelse
180 g
Stregkode (EAN)
5705830012487

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,88 kr.15,88 kr.15,89 kr.15,88 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1915,88 kr.
2026-09-0215,88 kr.
2026-09-1815,88 kr.
2026-10-0215,88 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvilke ingredienser indeholder hundesnacksene?

    De indeholder 20 % produkter af animalsk oprindelse (svin), rå glycerol, kartoffelstivelse, tapiokastivelse, ærtestivelse, lupinfodermel, 5 % produkter af animalsk oprindelse (lam), hydrolyseret animalsk protein (okse), fermenteret sojabønneprotein, propylenglycerol og glycerider af mættede fedtsyrer. Der er tilsat konserveringsmidler.

  • Hvordan bruges hundesnacksene?

    De anvendes som supplement til foder, der dækker hundens behov for næringsstoffer. Hunden skal have adgang til rigeligt frisk vand.

  • Hvad er næringsindholdet pr. 100 g?

    Pr. 100 g: protein 18,6 g, fedtindhold 5,6 g, træstof 1,3 g, uorganisk stof 8,3 g, vand 17,6 g, calcium 2,10 g og fosfor 0,001 g.

  • Hvad koster Hundesnacks hos Rema 1000?

    Hundesnacks koster 15,88 kr. (88,22 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hundesnacks på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Hundesnacks ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Hundesnacks?

    Hundesnacks sælges i 180 g, svarende til 88,22 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hundesnacks?

    Hundesnacks forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

46,43 kr.350 g

132,66 kr./kg

18,05 kr.100 g

180,50 kr./kg

12,00 kr.150 g

80,00 kr./kg

26,11 kr.4 kg

6,53 kr./kg

17,02 kr.250 g

68,08 kr./kg

20,95 kr.180 g

116,39 kr./kg