RadarSuper
Okse strips

Annonce

Rema 1000 · Hund · Excellent Pet

Okse strips

18,05 kr.180,50 kr./kg

Størrelse: 100 g

Arbejdstid: 3,9 min

Annonce

Okse strips koster 18,05 kr. (180,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Fodermiddel (Voksne hunde) Analytiske bestanddele: Pr. 100 g: Protein 86,2 g, Fedtindhold 4,9 g, Vand 12,2 g Sammensætning: Tørret oksehud. Fodervejledning: Anvendes som supplement til foder, der dækker den voksne hunds behov for næringsstoffer. Gives som godbid. Det anbefales, at hunden er under opsyn af ejeren når den spiser oksehud, da halvspiste bidder kan sætte sig fast i forskellige dele af fordøjelsessystemet. Hunden skal have adgang til rigeligt frisk vand.

Om denne vare

Tørret oksehud i strimler, tilsat som supplement til voksne hundes foder. Strimlerne er lavet af oksehud, der er tørret, så de får en sej konsistens, som hunden kan tygge længe på.

Næringsindholdet pr. 100 g er højt i protein (86,2 g) og indeholder 4,9 g fedt samt 12,2 g vand. Det gør strimlerne velegnede som en proteinrig godbid mellem måltiderne eller som belønning.

Brug dem som supplement til det foder, der dækker hundens daglige behov. Giv dem som godbid, og sørg for, at hunden har adgang til rigeligt frisk vand. Det anbefales, at hunden er under opsyn, når den spiser oksehud, da halvspiste bidder kan sætte sig fast i fordøjelsessystemet.

Opbevar strimlerne tørt og utilgængeligt for hunden. Pakken indeholder 100 g.

Hvad kiloprisen fortæller blandt Excellent Pet-produkterne

18,05 kr. for 100 gram giver 180,50 kr. pr. kilo — mere end det dobbelte af Excellent Pets Hundesnacks, der koster 88,22 kr. pr. kilo (180 g til 15,88 kr.) i samme netbutik.

Forskellen følger direkte af ingredienserne: okse strips er ren, uforarbejdet tørret oksehud, mens hundesnacksene indeholder flere billigere fyldstoffer som stivelse og glycerol — hvilket typisk giver en lavere kilopris.

Én ingrediens — tørret oksehud

Sammensætningen består udelukkende af tørret oksehud. De analytiske bestanddele viser 86,2 gram protein pr. 100 gram — et niveau, der er markant højere end i sammensatte hundesnacks med stivelse og andre fyldstoffer.

Det gør okse strips til et rent enkeltingrediens-produkt, ofte efterspurgt af hundeejere, der ønsker at undgå tilsætningsstoffer og fyldstoffer i deres hunds godbidder.

Sikker brug

Producenten anbefaler opsyn, når hunden spiser oksehud, fordi halvspiste bidder i sjældne tilfælde kan sætte sig fast i fordøjelsessystemet — en standardanbefaling for denne type tyggesnacks.

Snacksene bruges som supplement, ikke som erstatning for hundens almindelige foder, og hunden skal have adgang til rigeligt frisk vand.

Detaljer om varen

Mærke
Excellent Pet
Størrelse
100 g
Stregkode (EAN)
5705830011992

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

18,05 kr.18,05 kr.18,06 kr.18,05 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1918,05 kr.
2026-09-0218,05 kr.
2026-09-1818,05 kr.
2026-10-0218,05 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Okse Strips Excellent Pet lavet af?

    De består af tørret oksehud og er beregnet som fodermiddel til voksne hunde.

  • Hvordan bruges okse-strimlerne?

    De gives som godbid og som supplement til det foder, der dækker den voksne hunds behov for næringsstoffer. Hunden skal have adgang til rigeligt frisk vand.

  • Er der noget at være opmærksom på, når hunden spiser dem?

    Det anbefales, at hunden er under opsyn, når den spiser oksehud, da halvspiste bidder kan sætte sig fast i forskellige dele af fordøjelsessystemet.

  • Hvad koster Okse strips hos Rema 1000?

    Okse strips koster 18,05 kr. (180,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Okse strips på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Okse strips ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Okse strips?

    Okse strips sælges i 100 g, svarende til 180,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Okse strips?

    Okse strips forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

46,43 kr.350 g

132,66 kr./kg

15,88 kr.180 g

88,22 kr./kg

12,00 kr.150 g

80,00 kr./kg

26,11 kr.4 kg

6,53 kr./kg

17,02 kr.250 g

68,08 kr./kg

20,95 kr.180 g

116,39 kr./kg