RadarSuper
Hundegodbid m/okse

Annonce

Rema 1000 · Hund · Rema 1000

Hundegodbid m/okse

8,95 kr.44,75 kr./kg

Størrelse: 200 g

Arbejdstid: 1,9 min

Annonce

Hundegodbid m/okse koster 8,95 kr. (44,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Tilskudsfoder (Voksne hunde) Analytiske bestanddele: Pr. 100 g: Protein 31,0 g, Calcium 1,1 g, Fedtindhold 5,5 g, Fosfor 1,0 g, Træstof 3,0 g, Uorganisk stof 5,7 g, Vand 25 g Sammensætning: Kød og animalske biprodukter (4 % okse), korn, vegetabilske biprodukter, olie og fedtstoffer. Fodervejledning: Anvendes som supplement til foder, der dækker den voksne hunds behov for næringsstoffer. Gives som godbid. Hunden skal have adgang til rigeligt frisk vand.

Om denne vare

Hundegodbid med okse fra Rema 1000 er et tilskudsfoder til voksne hunde, der bruges som belønning eller godbid i hverdagen. Godbidden er lavet på kød og animalske biprodukter med 4 % okse, suppleret med korn, vegetabilske biprodukter samt olie og fedtstoffer.

Næringsindholdet pr. 100 g viser et højt proteinindhold på 31 g og et fedtindhold på 5,5 g. Derudover indeholder den calcium (1,1 g), fosfor (1,0 g), træstof (3,0 g), uorganisk stof (5,7 g) og vand (25 g). Det gør godbidden til et koncentreret supplement, der passer til at give i små mængder.

Godbidden bruges som supplement til det foder, der i forvejen dækker den voksne hunds behov for næringsstoffer. Den gives som en enkelt godbid – for eksempel som belønning ved træning eller som en lille ekstra opmærksomhed. Da den er et tilskud og ikke et fuldfoder, bør den ikke erstatte hundens almindelige måltider.

Hunden skal altid have adgang til rigeligt frisk vand, når den får godbidder. Opbevar posen tørt og lukket, så indholdet holder sig friskt. Formatet er 200 g, hvilket giver en passende portion til at have liggende i skabet.

Vigtigt at vide: Godbidden er beregnet til voksne hunde og indeholder 4 % okse. Følg fodervejledningen og tilpas mængden, så den passer til hundens størrelse og daglige foderplan.

Samme pris som fjerkræ-varianten — men billigere pr. kilo

Begge godbidsposer koster 8,95 kr. på hylden, men oksevarianten på 200 gram giver 44,75 kr. pr. kilo mod 74,58 kr. pr. kilo for fjerkrævarianten på 120 gram — en forskel på 29,83 kr. pr. kilo alene fra pakkestørrelsen.

Det er et tydeligt eksempel på, at hyldeprisen sjældent fortæller hele historien om, hvad man reelt betaler pr. gram godbid.

Hvad er der i godbidden

Sammensætningen er kød og animalske biprodukter med 4 % okse, suppleret med korn, vegetabilske biprodukter samt olie og fedtstoffer. De analytiske bestanddele viser 31,0 gram protein og 5,5 gram fedt pr. 100 gram — et forholdsvis proteinrigt og magert godbid.

Der er ingen tilsatte vitaminer angivet for denne variant, i modsætning til fjerkræ-godbidderne, der har tilsat vitamin D3, E og biotin.

Sådan bruges godbidder rigtigt

Fodervejledningen understreger, at godbidderne er et supplement til et foder, der allerede dækker hundens behov for næringsstoffer — ikke en erstatning for et måltid. Hunden skal have adgang til rigeligt frisk vand ved siden af.

Blandt de fire hundeprodukter i dette udtræk placerer okse-godbidden sig som den næstbilligste pr. kilo, kun overgået af hundekiksene.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5705830003331

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

8,95 kr.8,95 kr.8,96 kr.8,95 kr.20. aug.4. sep.20. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-208,95 kr.
2026-09-048,95 kr.
2026-09-208,95 kr.
2026-10-048,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder hundegodbid med okse fra Rema 1000?

    Godbidden indeholder kød og animalske biprodukter (4 % okse), korn, vegetabilske biprodukter samt olie og fedtstoffer. Næringsindholdet pr. 100 g er 31 g protein, 5,5 g fedt, 1,1 g calcium, 1,0 g fosfor, 3,0 g træstof, 5,7 g uorganisk stof og 25 g vand.

  • Hvordan bruges hundegodbid med okse?

    Den anvendes som supplement til foder, der dækker den voksne hunds behov for næringsstoffer, og gives som godbid. Hunden skal have adgang til rigeligt frisk vand.

  • Til hvilke hunde er godbidden beregnet?

    Den er beregnet til voksne hunde som tilskudsfoder.

  • Hvad koster Hundegodbid m/okse hos Rema 1000?

    Hundegodbid m/okse koster 8,95 kr. (44,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hundegodbid m/okse på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Hundegodbid m/okse ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Hundegodbid m/okse?

    Hundegodbid m/okse sælges i 200 g, svarende til 44,75 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hundegodbid m/okse?

    Hundegodbid m/okse forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

40,00 kr.350 g

114,29 kr./kg

12,00 kr.180 g

66,67 kr./kg

15,00 kr.100 g

150,00 kr./kg

12,00 kr.150 g

80,00 kr./kg

26,11 kr.4 kg

6,53 kr./kg

15,00 kr.250 g

60,00 kr./kg