RadarSuper
Glasrens spray

Annonce

Rema 1000 · Rengøring & husholdning · Rema 1000

Glasrens spray

11,11 kr.14,81 kr./l

Størrelse: 750 ml

Arbejdstid: 2,4 min

Annonce

Glasrens spray koster 11,11 kr. (14,81 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

<5 % Nonioniske oveladeaktive stoer (Caprylyl/Capryl Glucoside). INDEHOLDER OGSÅ: Aqua, Alcohol Denat. (Isopropyl Alcohol, Acetone).

Om denne vare

Glasrens spray fra Rema 1000 er beregnet til at gøre rent på glas og spejle derhjemme. Flasken indeholder 750 ml, og den er klar til brug direkte fra spraydysen.

Indholdet består af mindre end 5 % nonioniske overfladeaktive stoffer (Caprylyl/Capryl Glucoside) samt Aqua, Alcohol Denat. (Isopropyl Alcohol og Acetone). Alkoholen og acetone hjælper med at opløse fedt og snavs, så overfladen kan tørres ren uden at efterlade mærker.

Brug den ved at sprøjte et tyndt lag på glasset eller spejlet og tørre efter med en ren klud eller et stykke køkkenrulle. Den passer til de fleste glasoverflader i hjemmet, og den fyldte flaske på 750 ml giver rigeligt til mange ganges brug.

Opbevar flasken stående, køligt og utilgængeligt for børn, og undgå at lade den stå i direkte sollys. Sprayen må ikke blandes med andre rengøringsmidler.

Hvad koster glasrens pr. liter?

14,81 kr. pr. liter: flasken på 750 ml koster 11,11 kr. Det er den normale hyldepris i denne registrering, og et konkurrencedygtigt niveau for et eget mærke i kategorien sammenlignet med de kendte navnemærker.

Svanemærket — hvad kræver certificeringen?

Svanemærket er det officielle nordiske miljømærke, tildelt af Miljømærkning Danmark efter dokumenterede krav til ingrediensernes miljøbelastning, emballage og renseeffekt. Det er en ekstern certificering, produktet aktivt skal opnå — ikke blot en selvvalgt grøn markedsføringstekst.

Hvor kan glasrens bruges — og hvor ikke

Ifølge produktbeskrivelsen: ruder, spejle, fliser, hårde hvidevarer, plast, forkromede armaturer, rustfrit stål og sanitet. Fordi midlet indeholder isopropylalkohol og acetone, bør det undgås på lakerede træoverflader og visse følsomme plastictyper, hvor alkohol kan matere overfladen — hold dig til de anførte materialer.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
750 ml
Stregkode (EAN)
5705830003225

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

11,11 kr.11,11 kr.11,12 kr.11,11 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1311,11 kr.
2026-09-0111,11 kr.
2026-09-1711,11 kr.
2026-10-0111,11 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder glasrens sprayen fra Rema 1000?

    Den indeholder under 5 % nonioniske overfladeaktive stoffer (Caprylyl/Capryl Glucoside) samt Aqua, Alcohol Denat. (Isopropyl Alcohol og Acetone).

  • Hvor meget er der i flasken?

    Flasken indeholder 750 ml.

  • Hvordan opbevarer jeg glasrens sprayen?

    Opbevar flasken stående, køligt og utilgængeligt for børn, og undgå direkte sollys.

  • Hvad koster Glasrens spray hos Rema 1000?

    Glasrens spray koster 11,11 kr. (14,81 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Glasrens spray på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Glasrens spray ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Glasrens spray?

    Glasrens spray sælges i 750 ml, svarende til 14,81 kr./l.

  • Hvor kan man købe Glasrens spray?

    Glasrens spray forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,00 kr.40 g

125,00 kr./kg

35,31 kr.650 ml

54,32 kr./l

23,10 kr.500 ml

46,20 kr./l

23,10 kr.500 ml

46,20 kr./l

20,00 kr.750 ml

26,67 kr./l

12,24 kr.500 ml

24,48 kr./l