RadarSuper
Fedtcreme

Annonce

Rema 1000 · Kropspleje · Rema 1000 Parfumefri

Fedtcreme

19,95 kr.199,50 kr./l

Størrelse: 100 ml

Arbejdstid: 4,2 min

Annonce

Fedtcreme koster 19,95 kr. (199,50 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Ethylhexyl Stearate, Aqua, Cetearyl Alcohol, Ceteareth-12, Cetyl Alcohol, Glyceryl Stearate, PEG-75 Stearate, Phenoxyethanol, Ceteth-20, Steareth-20, Tocopherol, Ethylhexylglycerin, Benzoic Acid, Tetrasodium Iminodisuccinate, Dehydroacetic Acid, Triethanolamine.

Om denne vare

Fedtcreme uden parfume i en tube på 100 ml. Den er parfumefri og indeholder blandt andet ethylhexyl stearate, cetearyl alcohol, cetyl alcohol og glyceryl stearate — fedtstoffer og emulgatorer, der giver en creme med en fyldig konsistens — samt glycerinstearat-relaterede emulgatorer som ceteareth-12, PEG-75 stearate, ceteth-20 og steareth-20. Derudover indeholder den tocopherol (E-vitamin) og konserverende stoffer som phenoxyethanol, ethylhexylglycerin, benzoinsyre og dehydroeddikesyre. Triethanolamine bruges til at justere cremens pH.

Cremen er beregnet til at pleje og fugte huden, især når huden føles tør eller stram. Den parfumefri sammensætning gør den velegnet til dig, der gerne vil undgå duftstoffer i din daglige hudpleje. Den kan bruges på ansigt og krop efter behov — fx efter bad, når huden er ren og stadig let fugtig, så cremen fordeler sig nemt og trænger hurtigt ind.

Tuben på 100 ml er nem at have liggende i skabet eller i tasken, og den lille åbning gør det let at dosere den mængde, du har brug for. Opbevar cremen tørt og ved almindelig stuetemperatur, og luk tuben godt efter brug, så indholdet holder sig frisk. Undgå at cremen udsættes for direkte sol eller stærk varme.

Samme literpris som panthenolcremen

Både fedtcremen og panthenolcremen fra Rema 1000 koster 19,95 kr. for 100 ml, altså 199,50 kr. pr. liter — nøjagtig samme pris, selvom ingredienslisterne og de angivne formål er forskellige. Det tyder på, at Rema 1000 prissætter sin egen serie af kropsplejecremer ens pr. liter, uanset hvilken variant man vælger.

Hvad gør en creme til en 'fedtcreme'?

Ingredienslisten viser en høj andel af fedtstoffer og emulgatorer (Ethylhexyl Stearate, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearate), som er typiske for tykke, fede cremer beregnet til meget tør hud. Til sammenligning har en lettere bodylotion typisk en højere andel vand og en tyndere konsistens. Den tykke, fede type creme trænger langsommere ind, men efterlader en mere langvarig fedtfilm på huden.

Parfumefri, Svanemærket og Asthma Allergy Nordic

De tre mærker på cremen dækker hver deres område: Parfumefri betyder ingen tilsatte duftstoffer, Svanemærket er den officielle nordiske miljømærkning med krav til miljøpåvirkning og kemisk indhold, og Asthma Allergy Nordic er en uafhængig allergi-mærkning drevet af nordiske astma- og allergiforeninger. Sammen gør de cremen til et forsigtigt valg for følsom hud.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Parfumefri
Størrelse
100 ml
Stregkode (EAN)
5705830355607

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,65 kr.18,30 kr.19,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1319,95 kr.
2026-09-0119,95 kr.
2026-09-1719,95 kr.
2026-10-0119,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Rema 1000 Parfumefri Fedtcreme?

    Cremen indeholder bl.a. ethylhexyl stearate, aqua, cetearyl alcohol, ceteareth-12, cetyl alcohol, glyceryl stearate, PEG-75 stearate, phenoxyethanol, ceteth-20, steareth-20, tocopherol, ethylhexylglycerin, benzoinsyre, tetrasodium iminodisuccinate, dehydroeddikesyre og triethanolamine.

  • Er cremen parfumefri?

    Ja, den er parfumefri, så den er velegnet til dig, der gerne vil undgå duftstoffer i hudplejen.

  • Hvordan opbevarer jeg fedtcremen?

    Opbevar tuben tørt og ved almindelig stuetemperatur, og luk den godt efter brug. Undgå direkte sol og stærk varme.

  • Hvad koster Fedtcreme hos Rema 1000?

    Fedtcreme koster 19,95 kr. (199,50 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Fedtcreme på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Fedtcreme ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Fedtcreme?

    Fedtcreme sælges i 100 ml, svarende til 199,50 kr./l.

  • Hvor kan man købe Fedtcreme?

    Fedtcreme forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,00 kr.375 ml

42,67 kr./l

9,75 kr.100 ml

97,50 kr./l

14,95 kr.100 ml

149,50 kr./l

35,00 kr.150 ml

233,33 kr./l

39,95 kr.200 ml

199,75 kr./l

11,95 kr.100 ml

119,50 kr./l