RadarSuper
Domestos wc rens

Annonce

Rema 1000 · Rengøring & husholdning · Antikalk

Domestos wc rens

26,25 kr.35,00 kr./l

Størrelse: 750 ml

Arbejdstid: 5,6 min

Annonce

Domestos wc rens koster 26,25 kr. (35,00 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Phosforic acid, C9-11 Pareth-8, Succinoglycan gum, Methyl Salicylate, Cl 61585

Om denne vare

Domestos WC Rens Antikalk er et rengøringsmiddel til toilettet, beregnet til at fjerne kalk og snavs fra wc-skålen. Væsken indeholder fosforsyre, som angriber kalkaflejringer, og en blanding af overfladeaktive stoffer, der løsner snavs. Den indeholder desuden succinoglycan gum, et fortykningsmiddel, der gør, at midlet hænger bedre på skålens sider, samt methylsalicylat, der giver duft.

Brug den ved at hælde midlet ind under wc-kanten, så det løber ned ad siderne. Lad det virke et par minutter, og skur efter med en toiletbørste, før du skyller efter. Den tyktflydende konsistens gør det nemt at fordele langs kanten og under vandlinjen, hvor kalken typisk sætter sig.

Flasken rummer 750 ml, hvilket rækker til flere gange. Opbevar den ved stuetemperatur, utilgængeligt for børn, og undgå at lade den stå i frost. Da den indeholder syre, bør den ikke blandes med andre rengøringsmidler, især ikke klorholdige produkter.

Fosforsyren mod kalk

Den aktive ingrediens mod kalkaflejringer er fosforsyre (phosphoric acid), som opløser de hvide eller gullige kalklag, der dannes i toiletkummen — især ved hårdt vand. C9-11 pareth-8 er et overfladeaktivt stof, der hjælper midlet med at trænge ind i belægningen, mens succinoglycan gum får gelen til at blive hængende på lodrette flader i stedet for straks at løbe ned.

Farvestoffet CI 61585 giver produktet dets karakteristiske farve, men har ingen rengøringsfunktion i sig selv.

Kiloprisen og brug

750 ml til 26,25 kr. giver 35,00 kr. pr. liter. Prisen ligger på niveau med andre mærkevare-toiletrens med antikalk-effekt i dagligvarehandlen.

Doser gelen langs kummens kant, så den løber ned over de tilkalkede områder — typisk under vandlinjen og omkring skyllehullerne — lad den virke nogle minutter, skrub efter med en toiletbørste, og skyl ud.

Sikker opbevaring og brug

Produktet indeholder syre og skal opbevares utilgængeligt for børn, stående og tæt lukket. Bland aldrig midlet med andre rengøringsmidler, især ikke klorholdige produkter — kombinationen af syre og klor kan udvikle sundhedsskadelige dampe.

Brug midlet i et rum med god udluftning, og skyl grundigt efter brug, så resterne af den syreholdige gel ikke bliver siddende på overfladerne længere end nødvendigt.

Detaljer om varen

Mærke
Antikalk
Størrelse
750 ml
Stregkode (EAN)
8710908544040

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

26,25 kr.26,25 kr.26,26 kr.26,25 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1326,25 kr.
2026-09-0126,25 kr.
2026-09-1726,25 kr.
2026-10-0126,25 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan bruger jeg Domestos WC Rens Antikalk?

    Hæld midlet ind under wc-kanten, lad det virke et par minutter, skur med toiletbørsten og skyl efter.

  • Hvad indeholder Domestos WC Rens Antikalk?

    Aqua, fosforsyre, C9-11 Pareth-8, succinoglycan gum, methylsalicylat og farvestoffet Cl 61585.

  • Hvor meget indeholder flasken?

    Flasken indeholder 750 ml.

  • Hvad koster Domestos wc rens hos Rema 1000?

    Domestos wc rens koster 26,25 kr. (35,00 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Domestos wc rens på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Domestos wc rens ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Domestos wc rens?

    Domestos wc rens sælges i 750 ml, svarende til 35,00 kr./l.

  • Hvor kan man købe Domestos wc rens?

    Domestos wc rens forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,00 kr.40 g

125,00 kr./kg

35,31 kr.650 ml

54,32 kr./l

23,10 kr.500 ml

46,20 kr./l

23,10 kr.500 ml

46,20 kr./l

20,00 kr.750 ml

26,67 kr./l

12,24 kr.500 ml

24,48 kr./l