RadarSuper
Hairspray

Annonce

Rema 1000 · Hårstyling · Taft Pure

Hairspray

24,00 kr.96,00 kr./l

Størrelse: 250 ml

Arbejdstid: 5,1 min

Annonce

Hairspray koster 24,00 kr. (96,00 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Dimethyl Ether, Alcohol denat., VP/VA Copolymer, Aqua (Water, Eau).

Om denne vare

Taft Pure Hairspray er en hårspray i en flaske på 250 ml, beregnet til at give håret hold og fiksering i løbet af dagen. Indholdet består af dimethyl ether, denatureret alkohol, VP/VA-copolymer og vand. Det er kombinationen af alkohol og copolymer, der giver sprayen dens evne til at lægge sig som en let film omkring håret og holde stylingen på plads.

Sprayen bruges ved at holde flasken i passende afstand fra håret og fordele et jævnt lag over den færdige frisure. Den kan bruges til at fastlægge en styling, når håret er sat, og til at friske en frisure op senere på dagen. Fordi den er flydende og hurtigt fordamper fra overfladen, er den nem at arbejde med i mindre portioner ad gangen.

Ved opbevaring er det værd at være opmærksom på, at indholdet er brandfarligt på grund af dimethyl ether og alkohol. Flasken bør derfor stå køligt og ikke udsættes for varme eller direkte sollys, og den må ikke punkteres eller brændes, heller ikke når den er tom. Opbevares utilgængeligt for børn. Formatet på 250 ml passer til regelmæssig brug i hjemmet.

Hvad literprisen fortæller

24,00 kr. for 250 ml giver 96,00 kr. pr. liter. I samme netbutik koster Poly Swing Hairspray, også 250 ml, ligeledes 24,00 kr. — nøjagtig samme literpris.

Når to mærker i samme format lander på identisk kilopris, er der ingen prisforskel at basere valget på. Det reelle valg står mellem formel og finish: Taft Pure er en enklere, ikke-parfumeret formel, mens andre hårsprayer typisk indeholder parfume og flere blødgørende stoffer.

En renere formel — det står (og står ikke) på listen

Ingredienslisten består af kun fire poster: dimethylether (drivgas), alkohol denat. (opløsningsmiddel), VP/VA copolymer (holdemiddel) og vand. Ingen parfume er opført, hvilket forklarer betegnelsen "Pure".

VP/VA-copolymeret er en anden type holdestof end det, mange andre hårsprayer bruger, og er kendt for en let, fleksibel finish uden at efterlade hvide rester, hvis håret børstes efter tørring.

Brug og opbevaring

Sprayes fra en armslængdes afstand i tørt eller let fugtigt hår. Flasken er en trykbeholder og skal opbevares stående, væk fra direkte sol og varmekilder.

Den enkle, parfumefrie formel kan gøre Pure-varianten til et relevant valg for dem, der ønsker at undgå duftstoffer i deres styling-produkter.

Detaljer om varen

Mærke
Taft Pure
Størrelse
250 ml
Stregkode (EAN)
7332531117029

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

24,00 kr.24,00 kr.24,01 kr.24,00 kr.19. aug.3. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1924,00 kr.
2026-09-0324,00 kr.
2026-09-1924,00 kr.
2026-10-0424,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Taft Pure Hairspray?

    Indholdet er dimethyl ether, denatureret alkohol, VP/VA-copolymer og vand.

  • Hvordan bruges hårsprayen?

    Sprayen fordeles i et jævnt lag over den færdige frisure for at give hold. Arbejd i mindre portioner ad gangen.

  • Hvordan opbevares flasken?

    Indholdet er brandfarligt, så flasken bør stå køligt og ikke udsættes for varme eller direkte sollys. Den må ikke punkteres eller brændes, heller ikke når den er tom, og den skal opbevares utilgængeligt for børn.

  • Hvad koster Hairspray hos Rema 1000?

    Hairspray koster 24,00 kr. (96,00 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hairspray på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Hairspray ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Hairspray?

    Hairspray sælges i 250 ml, svarende til 96,00 kr./l.

  • Hvor kan man købe Hairspray?

    Hairspray forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,95 kr.150 ml

133,00 kr./l

15,00 kr.30 stk.
15,00 kr.24 stk.
30,23 kr.100 ml

302,30 kr./l

11,95 kr.150 ml

79,67 kr./l

20,00 kr.1 stk.