RadarSuper
Styling gel

Annonce

Rema 1000 · Hårstyling · Rema 1000 Stærkt Hold

Styling gel

11,95 kr.79,67 kr./l

Størrelse: 150 ml

Arbejdstid: 2,6 min

Annonce

Styling gel koster 11,95 kr. (79,67 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Alcohol Denat., PVP, Phenoxyethanol, Triethanolamine, Carbomer, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Tetrasodium Iminodisuccinate, Denatonium Benzoate, Parfum.

Om denne vare

En styling gel med stærkt hold til at forme og fastholde frisuren hele dagen. Den kommer i en tube på 150 ml, som er nem at dosere fra og let at have med i sportstasken eller på rejsen.

Indholdet består af vand og denatureret alkohol som de første ingredienser, efterfulgt af PVP, der er det stof, som giver gelen dens hold og gør, at håret bliver siddende, hvor du sætter det. Carbomer og triethanolamin sørger for den klare gelkonsistens, PEG-40 hydrogenated castor oil virker som emulgator, og phenoxyethanol er konserveringsmidlet, der holder produktet frisk. Denatonium benzoat er tilsat for at gøre gelen bitter, så den ikke er indbydende at spise, og parfum giver duft.

Brug den på tørt eller let fugtigt hår: tag en lille mængde i håndfladen, fordel den mellem hænderne, og arbejd den ind, hvor du vil have form og hold. Fordi holdet er stærkt, er en lille mængde nok — start forsigtigt og byg op, hvis du vil have mere effekt. Gelen kan også bruges til at lægge kanter og kortere partier på plads.

Opbevares ved stuetemperatur med låget godt lukket, så den ikke tørrer ind. Undgå at lade tuben ligge i direkte sol eller i frost. 150 ml rækker længe ved daglig brug, da der kun skal en lille klat til hver styling.

Prisen pr. liter

11,95 kr. for 150 milliliter giver 79,67 kr. pr. liter. Det er hyldeprisen i dette udtræk, uden nogen kampagne at tage højde for.

150 milliliter er et almindeligt hverdagsformat for en styling gel — stort nok til flere ugers eller måneders brug ved normal dosering, men kompakt nok til at have med på farten eller i badeværelsesskabet uden at fylde meget.

PVP og alkohol — det, der giver holdet

PVP er den ingrediens, der gør det tunge løft: en filmdannende polymer, der lægger sig som en tynd, fleksibel hinde om hårstråene, når gelen tørrer, og dermed holder frisuren på plads gennem dagen. Alcohol Denat. (denatureret alkohol) hjælper gelen med at tørre hurtigt.

Det er samme grundprincip, de fleste stærke stylinggeler bygger på, og det er derfor, sådanne produkter typisk giver et blankere, mere holdbart resultat end voks eller creme, men også kan opleves mere udtørrende ved hyppig brug.

Sådan bruges gelen

Gelen påføres typisk i fugtigt eller tørt hår og formes med fingrene eller en kam til den ønskede stil, hvorefter håret tørrer eller føntørres. Jo mere gel, jo kraftigere hold — men for meget på én gang kan give et tungt eller stift udtryk.

Da produktet indeholder denatoniumbenzoat, et bevidst tilsat bittert stof, skal det opbevares utilgængeligt for børn, ligesom med de fleste hårplejeprodukter med denne sikkerhedstilsætning.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Stærkt Hold
Størrelse
150 ml
Stregkode (EAN)
5705830109644

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

11,95 kr.11,95 kr.11,96 kr.11,95 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1911,95 kr.
2026-09-0211,95 kr.
2026-09-1811,95 kr.
2026-10-0211,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget gel skal jeg bruge?

    Der skal kun en lille klat til, fordi holdet er stærkt. Tag en lille mængde i håndfladen, fordel den mellem hænderne, og byg eventuelt op med mere, hvis du vil have et fastere resultat.

  • Kan gelen bruges på både tørt og fugtigt hår?

    Ja, den kan arbejdes ind i tørt eller let fugtigt hår, alt efter hvilken form og hold du vil opnå.

  • Hvordan opbevarer jeg tuben bedst?

    Opbevar den ved stuetemperatur med låget godt lukket, så gelen ikke tørrer ind. Undgå direkte sol og frost.

  • Hvad koster Styling gel hos Rema 1000?

    Styling gel koster 11,95 kr. (79,67 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Styling gel på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Styling gel ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Styling gel?

    Styling gel sælges i 150 ml, svarende til 79,67 kr./l.

  • Hvor kan man købe Styling gel?

    Styling gel forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,95 kr.150 ml

133,00 kr./l

15,00 kr.30 stk.
15,00 kr.24 stk.
30,23 kr.100 ml

302,30 kr./l

20,00 kr.1 stk.
24,00 kr.150 ml

160,00 kr./l