RadarSuper
Sugar snaps

Annonce

Rema 1000 · Frugt & grønt · Danmark Kl. 1

Sugar snaps

Senest kendte pris: 15,00 kr., registreret den 5. september 2026.

120,00 kr./kg

Vi har ikke registreret prisen hos Rema 1000 siden da, så vi viser den ikke som den aktuelle pris. Tjek den i butikken.

Størrelse: 125 g

Arbejdstid: 3,2 min

Annonce

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Sugar Snaps fra Danmark Kl. 1 fås i en pose på 125 g. Det er sukkerærter, altså bælge man spiser hele, både bælg og ærter. De bruges typisk i wokretter, salater, som let dampet tilbehør eller som snack, og de kan spises rå.

Størrelsen på 125 g er ikke blandt de mest gængse i Frugt & grønt her, hvor 75 g, 250 g og 200 g går igen. Den ligger altså under de mellemstore og store poser, og passer til en enkelt portion eller to, eller til dig der vil prøve varen af uden at købe en stor pose.

120,00 kr. pr. kilo — fire gange dyrere end løse ærter pr. kilo

Bakken på 125 gram koster 15,00 kr., svarende til 120,00 kr. pr. kilo. De løse danske ærter i samme kategori koster til sammenligning 30,00 kr. pr. kilo — forskellen skyldes både afgrødetypen og at sugar snaps her er færdigpakket frem for solgt efter vægt.

Danmark Kl. 1: en kvalitetsklasse, ikke et mærkenavn

Klasse 1 er en officiel dansk/EU-handelsnorm for frugt og grønt, der stiller krav til udseende, størrelse og ensartethed. Det er den klasse, det meste supermarkedsgrønt hører til, i modsætning til den lavere Klasse 2.

Hele bælgen spises — forskellen til almindelige ærter

Sugar snaps spises med hele bælgen, i modsætning til almindelige ærter, hvor kun de indre ærter normalt spises. De tilberedes bedst kort wokstegt eller dampet, så sprødheden bevares — overkoges de, mister de både farve og bid.

Detaljer om varen

Mærke
Danmark Kl. 1
Størrelse
125 g
Stregkode (EAN)
5712515000028

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.15,00 kr.15,01 kr.15,00 kr.17. aug.23. aug.30. aug.5. sep.
Registreret prisRadarSupers egen serie – seneste registrering 5. september 2026.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1715,00 kr.
2026-08-2315,00 kr.
2026-08-3015,00 kr.
2026-09-0515,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster sugar snaps pr. kilo?

    120,00 kr. pr. kilo: bakken på 125 gram koster 15,00 kr. Det er fire gange kiloprisen på løse, danske ærter i samme kategori.

  • Hvad betyder Danmark Kl. 1?

    En officiel dansk/EU-kvalitetsklassificering for frugt og grønt, ikke et mærkenavn. Klasse 1 stiller krav til udseende, størrelse og ensartethed.

  • Skal sugar snaps bælges, før de spises?

    Nej, hele bælgen er spiselig og spises typisk rå, kort wokstegt eller dampet.

  • Hvad koster Sugar snaps hos Rema 1000?

    Den seneste pris, vi har registreret for Sugar snaps hos Rema 1000, var 15,00 kr. (120,00 kr./kg) den 5. september 2026. Vi har ikke set prisen offentliggjort siden, så den kan have ændret sig – tjek den i butikken.

  • Er Sugar snaps på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Sugar snaps ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Sugar snaps?

    Sugar snaps sælges i 125 g.

  • Hvor kan man købe Sugar snaps?

    Sugar snaps forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,00 kr.1 stk.
19,00 kr.
20,00 kr.
10,00 kr.75 g

133,33 kr./kg

10,00 kr.75 g

133,33 kr./kg

11,00 kr.50 g

220,00 kr./kg