RadarSuper
Spinat

Annonce

Rema 1000 · Frugt & grønt · Danmark Kl.1

Spinat

19,00 kr.76,00 kr./kg

Størrelse: 250 g

Arbejdstid: 4,1 min

Annonce

Spinat koster 19,00 kr. (76,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Spinat er en grøn bladgrøntsag, der bruges både rå i salater og tilberedt i supper, tærter, smoothies og varme retter. Denne variant fra Danmark Kl.1 kommer i en pakke på 250 g.

I kategorien Frugt & grønt følger vi 22 varer. De hyppigste størrelser er 75 g med 5 varer, derefter 250 g med 3 varer og 200 g med 2 varer. Denne 250 g-pakke ligger altså blandt de størrelser, der optræder oftest i kategorien.

Kiloprisen på frisk spinat

76,00 kr. pr. kilo er, hvad posen på 250 gram til 19,00 kr. koster, når prisen regnes om til den fælles enhed. Det er tallet, der gør det muligt at sammenligne med andre bladgrønt-typer i afdelingen, herunder det økologiske salatmix fra Italien i samme prisregistrering, som koster 133,33 kr. pr. kilo.

Hvad betyder klasse 1 og dansk oprindelse

Klasse 1 er en EU-handelsklasse for frugt og grønt, der stiller krav til udseende og kvalitet — ikke en dyrkningsmetode. Oprindelseslandet Danmark er det eneste deklarerede faktum ud over selve varen; spinat er en uforarbejdet råvare uden ingrediensliste.

Opbevaring og brug

Opbevar spinaten koldt i køleskabet og brug den inden for få dage — bladene visner relativt hurtigt. Skyl grundigt før brug, hvad enten spinaten skal spises rå i en salat eller svitses kort på panden, hvor volumen falder markant.

Detaljer om varen

Mærke
Danmark Kl.1
Størrelse
250 g
Stregkode (EAN)
5701243994266

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

19,00 kr.19,00 kr.19,01 kr.19,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1319,00 kr.
2026-09-0119,00 kr.
2026-09-1719,00 kr.
2026-10-0119,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget koster spinaten pr. kilo?

    76,00 kr. pr. kilo, når posen på 250 gram til 19,00 kr. regnes om.

  • Er spinaten dansk?

    Ja, oprindelseslandet er Danmark, og varen er klassificeret som klasse 1 efter EU's handelsklasser for frugt og grønt.

  • Hvor længe holder frisk spinat sig?

    Et par dage i køleskabet, koldt og gerne i den originale pose. Bladene visner relativt hurtigt sammenlignet med mere robuste salattyper, så det bedste resultat får man ved at bruge posen kort efter køb.

  • Hvad koster Spinat hos Rema 1000?

    Spinat koster 19,00 kr. (76,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Spinat på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Spinat ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Spinat?

    Spinat sælges i 250 g, svarende til 76,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Spinat?

    Spinat forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,00 kr.1 stk.
19,00 kr.
20,00 kr.
10,00 kr.75 g

133,33 kr./kg

10,00 kr.75 g

133,33 kr./kg

11,00 kr.50 g

220,00 kr./kg