RadarSuper
Øko. salat mix

Annonce

Rema 1000 · Frugt & grønt · Italien Kl. 1

Øko. salat mix

10,00 kr.133,33 kr./kg

Størrelse: 75 g

Arbejdstid: 2,1 min

Annonce

Øko. salat mix koster 10,00 kr. (133,33 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Økologisk salatmix i 75 g er en blanding af økologiske salatblade, klar til at bruge direkte fra posen. Den kræver ingen tilberedning og kan bruges som base i salater eller som frisk tilbehør til måltider. Opbevares køligt, og posen bør lukkes tæt efter åbning for at holde bladene friske.

Størrelsen på 75 g er den mest udbredte i kategorien Frugt & grønt, hvor vi følger 22 varer. Blandt de hyppigste størrelser findes 75 g med 5 referencer, efterfulgt af 250 g og 200 g. Denne vægt ligger dermed på linje med de mindste og mest almindelige pakker i sortimentet.

133,33 kr. mod 76,00 kr. — salatmix mod spinat

Det økologiske salatmix fra Italien koster 133,33 kr. pr. kilo mod 76,00 kr. for den danske spinat i samme afdeling. Forskellen er dokumenteret ved de to konkrete priser i denne prisregistrering, og kan hænge sammen med både transport og den ekstra håndtering, et sammensat mix kræver.

Hvad betyder økologisk og klasse 1 for importeret salat

Økologimærket dokumenterer dyrkning uden syntetiske sprøjtemidler og kunstgødning, mens klasse 1 er en EU-handelsklasse for udseende og kvalitet, uafhængig af dyrkningsmetode. Oprindelseslandet Italien er det eneste yderligere deklarerede faktum for denne friske, uforarbejdede vare.

Opbevaring

Opbevar salatmixet koldt i køleskabet og brug det inden for få dage — bladene visner og taber sprødhed relativt hurtigt. Skyl bladene før servering, selv om posen er mærket vasket, medmindre emballagen eksplicit fraråder det.

Detaljer om varen

Mærke
Italien Kl. 1
Størrelse
75 g
Stregkode (EAN)
5701243992613

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.10,00 kr.10,01 kr.10,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1310,00 kr.
2026-09-0110,00 kr.
2026-09-1710,00 kr.
2026-10-0110,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget koster salatmixet pr. kilo?

    133,33 kr. pr. kilo, når posen på 75 gram til 10,00 kr. regnes om.

  • Hvor kommer salaten fra?

    Italien, klasse 1, ifølge varens oprindelsesmærkning.

  • Er salatmixet dyrere end dansk spinat?

    Ja, pr. kilo: 133,33 kr. mod 76,00 kr. for den danske spinat i samme prisregistrering og samme afdeling.

  • Hvad koster Øko. salat mix hos Rema 1000?

    Øko. salat mix koster 10,00 kr. (133,33 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Øko. salat mix på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Øko. salat mix ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Øko. salat mix?

    Øko. salat mix sælges i 75 g, svarende til 133,33 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Øko. salat mix?

    Øko. salat mix forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,00 kr.1 stk.
19,00 kr.
20,00 kr.
10,00 kr.75 g

133,33 kr./kg

10,00 kr.75 g

133,33 kr./kg

11,00 kr.50 g

220,00 kr./kg