RadarSuper
Øko. portobello

Annonce

Rema 1000 · Frugt & grønt · Danmark Kl. 1

Øko. portobello

20,00 kr.80,00 kr./kg

Størrelse: 250 g

Arbejdstid: 4,3 min

Annonce

Øko. portobello koster 20,00 kr. (80,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Portobello er en stor, fyldig svamp, der ofte bruges i køkkenet, når der skal lidt ekstra bid på tallerkenen. Den kan grilles, steges eller bages, og den passer godt i burgere, som fyld i retter eller skåret i skiver på panden.

Denne reference er en økologisk portobello i 250 g fra Danmark Kl. 1. I kategorien Frugt & grønt følger vi 22 varer, og 250 g er det næst mest almindelige format efter 75 g. Portobelloen leveres i et format, der passer til både et enkelt måltid og til flere portioner.

Hvad kiloprisen dækker

80,00 kr. pr. kilo for portobello i økologisk kvalitet og kvalitetsklasse 1 er prisen for en svamp, der kræver længere dyrkningstid end almindelig champignon, fordi den høstes senere, når hatten er fuldt udvokset og åben.

Den længere modningsperiode er en del af forklaringen på, hvorfor portobello typisk koster mere pr. kilo end unge, lukkede champignoner i samme kategori.

Portobello er ikke en anden svampeart end champignon

Portobello er samme svamp som almindelig champignon (Agaricus bisporus), blot høstet på et senere tidspunkt i modningen, hvor hatten er åbnet helt ud, og gællerne er synlige.

Den længere vækstperiode giver en fastere tekstur og en dybere umami-smag, hvilket gør portobello velegnet som en kødlignende base i vegetariske retter — samme svamp, men et andet modningstrin.

Sådan undgår du vandede portobello-svampe

Portobello indeholder relativt meget vand, og steger man dem ved for lav varme eller med låg på, risikerer man, at svampene simrer i deres egen væske og bliver bløde frem for stegte.

Brug i stedet høj varme uden låg i starten af stegningen, så vandet kan fordampe, og svampene i stedet får en gylden, stegt overflade.

Detaljer om varen

Mærke
Danmark Kl. 1
Størrelse
250 g
Stregkode (EAN)
5700002218247

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.20,00 kr.20,01 kr.20,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1320,00 kr.
2026-09-0120,00 kr.
2026-09-1720,00 kr.
2026-10-0120,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster de økologiske portobello-svampe pr. kilo?

    80,00 kr. pr. kilo: bakken på 250 gram koster 20,00 kr.

  • Er portobello en særlig svampeart?

    Nej, det er samme svamp som almindelig champignon (Agaricus bisporus), blot høstet senere, når hatten er fuldt udvokset og åben. Det giver en fastere tekstur og en kraftigere smag.

  • Hvordan undgår man, at portobello bliver vandet ved stegning?

    Steg svampene ved høj varme uden låg i starten, så det naturlige vandindhold kan fordampe. Steges de ved for lav varme eller med låg på, ender de nemt med at simre i egen væske og blive bløde.

  • Hvad koster Øko. portobello hos Rema 1000?

    Øko. portobello koster 20,00 kr. (80,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Øko. portobello på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Øko. portobello ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Øko. portobello?

    Øko. portobello sælges i 250 g, svarende til 80,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Øko. portobello?

    Øko. portobello forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,00 kr.1 stk.
19,00 kr.
20,00 kr.
10,00 kr.75 g

133,33 kr./kg

10,00 kr.75 g

133,33 kr./kg

11,00 kr.50 g

220,00 kr./kg