RadarSuper
Letvægtskattegrus

Annonce

Rema 1000 · Kæledyr · Rema 1000

Letvægtskattegrus

43,78 kr.8,76 kr./l

Størrelse: 5 l

Arbejdstid: 9,4 min

Annonce

Letvægtskattegrus koster 43,78 kr. (8,76 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Letvægtskattegrus fra Rema 1000 i en pose på 5 liter er beregnet til at fylde i kattebakken og skifte efter behov. Den lette vægt gør posen nem at løfte og håndtere, når bakken skal tømmes og fyldes igen.

Størrelsen på 5 liter hører til blandt de hyppigste i kategorien Kæledyr, hvor vi følger 11 varer. De mest udbredte formater er 5 liter og 8 liter, begge med to varer hver, så denne pose ligger på det mindste af de to typiske niveauer.

Ikke-klumpende — hvad det betyder i praksis

Ikke-klumpende kattegrus danner ikke faste klumper omkring urin, som kan fjernes enkeltvis med en skovl. I stedet skiftes hele indholdet i bakken ud med jævne mellemrum.

Det er en anden rengøringsrutine end klumpende bentonitgrus, som mange kattefolk er vant til fra andre produkter.

Advarslen om gravide og kattebakker

Produktbeskrivelsen advarer om, at gravide bør undgå al direkte kontakt med kattes efterladenskaber på grund af risiko for infektion.

Dette hænger sammen med toxoplasmose, som i sjældne tilfælde kan overføres via kattelort — en standardadvarsel, der gælder håndtering af kattebakker generelt, ikke enestående for denne pose.

Alternativ brug: fugt og olie på kældergulve

Producenten oplyser, at letvægtskattegrus kan bruges til at absorbere fugt og olie fra kældergulve og lignende overflader.

Det er en almindelig egenskab ved absorberende mineralgrus generelt og en praktisk ekstra brug ud over kattebakken.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
5 l
Stregkode (EAN)
5705830006455

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

43,78 kr.43,78 kr.43,79 kr.43,78 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1943,78 kr.
2026-09-0243,78 kr.
2026-09-1843,78 kr.
2026-10-0243,78 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster kattegruset pr. liter?

    8,76 kr. pr. liter. Posen på 5 liter koster 43,78 kr. hos Rema 1000.

  • Klumper grus'en?

    Nej, det er en ikke-klumpende type, hvor hele bakkens indhold skiftes ud i stedet for at fjerne enkelte klumper.

  • Hvorfor advares gravide mod kontakt med kattebakken?

    På grund af risiko for toxoplasmose, en parasitinfektion, der i sjældne tilfælde kan overføres via kattes efterladenskaber.

  • Kan grus'en bruges til andet end kattebakken?

    Ja, ifølge producenten kan det også bruges til at absorbere fugt og olie fra kældergulve og lignende overflader.

  • Hvad koster Letvægtskattegrus hos Rema 1000?

    Letvægtskattegrus koster 43,78 kr. (8,76 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Letvægtskattegrus på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Letvægtskattegrus ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Letvægtskattegrus?

    Letvægtskattegrus sælges i 5 l, svarende til 8,76 kr./l.

  • Hvor kan man købe Letvægtskattegrus?

    Letvægtskattegrus forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

38,95 kr.5 l

7,79 kr./l

6,50 kr.40 stk.
11,95 kr.112 g

106,70 kr./kg

11,95 kr.100 ml

119,50 kr./l

20,95 kr.8 l

2,62 kr./l

34,95 kr.8 l

4,37 kr./l