RadarSuper
Frøstænger t/gnavere

Annonce

Rema 1000 · Kæledyr · Natura

Frøstænger t/gnavere

11,95 kr.106,70 kr./kg

Størrelse: 112 g

Arbejdstid: 2,6 min

Annonce

Frøstænger t/gnavere koster 11,95 kr. (106,70 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Tilskudsfoder (Gnavere) Tilsætningsstoffer: Tilsætningsstoffer med ernæringsmæssige egenskaber: 6.600 IE/UI/IU 3a672b Vit. A 660 IE/UI/IU 3a671 Vit. D3 Teknologiske tilsætningsstoffer: 3922 mg 1a282 Calciumpropionat / Propionate de calcium / Propionato di calcio / Calciumpropionaat / Calcium propionate / Calciumpropionat / Kalciumpropionat / Kalsium-propionaatti Analytiske bestanddele: 10,4 % Rohprotein / Protéine brute / Proteina grezza / Ruw eiwit / Crude protein / Proteína bruta/ Råprotein / Raakaproteiini 3,3 % Rohfett / Matières grasses brutes / Sostanze grasse grezze / Ruw vet / Crude fat / Grasa bruta / Matéria gorda bruta / Råfedt / Råfett / Raakarasva 3,6 % Rohfaser / Cellulose brute / Fibra grezza / Ruwe celstof / Crude fibre / Fibra bruta/ Træstof / Växttråd / Raakakuitu 3,0 % Rohasche / Cendres brutes / Ceneri grezze / Ruwe as / Crude ash / Ceniza bruta / Cinza bru Analytiske bestanddele: ta / Råaske / Råaska / Hehkutusjäännös 0,10 % Natrium / Sodium / Sodio / Sódio / Natriumi Sammensætning: hvede, hvedemel, hirse, majs, havreflager, sorghum, havre, dextrin, johannesbrød, tørret, calciumcarbonat, kardemomme, porrer, tørret, gulerødder, tørret, gurkemejemel, honning 0,34 %. Fodervejledning: 1-2 stænger pr uge + hø + frisk vand

Om denne vare

Frøstænger til gnavere fra Natura er et tilskudsfoder, der supplerer den daglige foderplan. Stængerne er bygget op omkring korn og frø som hvede, hvedemel, hirse, majs, havreflager, sorghum og havre, tilsat dextrin, johannesbrød, tørrede gulerødder og porrer samt kardemomme og gurkemejemel. Honning indgår med 0,34 %, og calciumcarbonat er med i sammensætningen.

Næringsindholdet ligger på 10,4 % råprotein, 3,3 % råfedt, 3,6 % træstof og 3,0 % råaske, med 0,10 % natrium. Der er tilsat vitamin A (6.600 IE) og vitamin D3 (660 IE) samt calciumpropionat som teknologisk tilsætningsstof.

Stængerne bruges som en lille ekstra bidrag i hverdagen og giver gnaveren noget at gnave i. Fodervejledningen siger 1-2 stænger om ugen, altid sammen med hø og frisk vand, så den daglige foderplan stadig står ved siden af.

Pakken indeholder 112 g. Opbevar den tørt og utilgængeligt for fugt, så stængerne holder sig sprøde.

Hvorfor kiloprisen er høj på en pose gnaverstænger

106,70 kr. pr. kilo afspejler, at produktet sælges i små, individuelt formede stænger til smådyr, ikke som løst kornfoder i storpakning. Formatet og tilsætningen af honning, frugt- og grøntsagsingredienser bidrager også til prisen sammenlignet med simpelt kornfoder.

Kornbaseret med tørret frugt og grønt

Basen er hvede, hirse, majs og havre, tilsat tørret johannesbrød, kardemomme, tørrede porrer og gulerødder samt 0,34 % honning, som binder stængerne og giver sødme. Calciumpropionat holder foderet skimmelfrit under opbevaring.

Kun som tilskud — 1-2 stænger om ugen

Fodervejledningen anbefaler 1-2 stænger pr. uge suppleret med hø og frisk vand. Stængerne er et tilskud og berigelse, der samtidig slider på gnaverens fortænder, og skal ikke erstatte det daglige hovedfoder eller høet.

Detaljer om varen

Mærke
Natura
Størrelse
112 g
Stregkode (EAN)
4008239245168

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

11,95 kr.11,95 kr.11,96 kr.11,95 kr.19. aug.3. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1911,95 kr.
2026-09-0311,95 kr.
2026-09-1911,95 kr.
2026-10-0311,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor ofte må min gnaver få en frøstang?

    Fodervejledningen anbefaler 1-2 stænger om ugen. Stængerne gives som supplement sammen med hø og frisk vand.

  • Hvad indeholder Natura frøstænger?

    Sammensætningen består blandt andet af hvede, hvedemel, hirse, majs, havreflager, sorghum, havre, dextrin, johannesbrød, tørrede gulerødder, tørrede porrer, kardemomme, gurkemejemel og 0,34 % honning. Der er desuden tilsat vitamin A og vitamin D3 samt calciumpropionat.

  • Hvordan opbevarer jeg pakken bedst?

    Opbevar stængerne tørt, så de bevarer deres konsistens. Pakken indeholder 112 g.

  • Hvad koster Frøstænger t/gnavere hos Rema 1000?

    Frøstænger t/gnavere koster 11,95 kr. (106,70 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Frøstænger t/gnavere på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Frøstænger t/gnavere ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Frøstænger t/gnavere?

    Frøstænger t/gnavere sælges i 112 g, svarende til 106,70 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Frøstænger t/gnavere?

    Frøstænger t/gnavere forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

38,95 kr.5 l

7,79 kr./l

43,78 kr.5 l

8,76 kr./l

6,50 kr.40 stk.
11,95 kr.100 ml

119,50 kr./l

20,95 kr.8 l

2,62 kr./l

34,95 kr.8 l

4,37 kr./l