RadarSuper

Annonce

Rema 1000 · Energidrik & sportsdrik · Guavasteen

Kramers energy

10,00 kr.20,00 kr./l

Størrelse: 50 cl

Arbejdstid: 2,1 min

Annonce

Kramers energy koster 10,00 kr. (20,00 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Kulsyreholdigt vand, syre (citronsyre), taurin, surhedsregulerende middel (trinatriumcitrat), na turlig aroma, sødestoffer (sucralose, acesulfamkalium, natriumcyklamat), konserveringsmidler (natriumbenzoat, kaliumsorbat), koffein (0,03 %), stabilisator (arabisk gummi), farvekoncentrater (saflor og citron), antioxidant (ascor binsyre), vitaminer (pantothensyre, vitamin B6, biotin, vitamin B12), vegetabilsk olie (kokos), farvestof (karmin).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi9 kJ / 2 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein—
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kramers Energy Guavasteen er en kulsyreholdig energidrik på 50 cl med guavasmag. Den indeholder koffein, taurin og en række B-vitaminer: pantothensyre, vitamin B6, biotin og vitamin B12. Derudover er der tilsat vitamin C i form af ascorbinsyre.

Sødmen kommer fra sødestofferne sucralose, acesulfamkalium og natriumcyklamat, og farven er baseret på farvekoncentrater fra saflor og citron samt karmin. Indholdet af koffein er 0,03 %. Konserveringsmidlerne natriumbenzoat og kaliumsorbat holder drikken frisk, og arabisk gummi virker som stabilisator.

Næringsindholdet er meget lavt: 2 kcal og 9 kJ pr. 100 ml, og saltindholdet er 0,07 g pr. 100 ml. Drikken er derfor et let valg, når man ønsker en kulsyreholdig drik med koffein og vitaminer.

Guavasteen er en energidrik, der passer til at drikke kølig direkte fra flasken – for eksempel som et friskt indslag i hverdagen eller som et alternativ til andre kulsyreholdige drikke. Den kan nydes alene eller sammen med mad.

Opbevares tørt og ved stuetemperatur, og nydes gerne afkølet. Flasken indeholder 50 cl.

Samme pris som den isotoniske sportsdrik

10,00 kr. for 50 centiliter giver 20,00 kr. pr. liter, og det er nøjagtig den samme pris og kilopris som kædens isotoniske sportsdrik i Red Berry-smag fra samme serie, ifølge dette udtræk. Begge har også samme pant, 1,50 kr.

Prisen fortæller altså intet om, hvilken drik der er hvilken — det er formålet, der adskiller dem: en isotonisk drik til væske- og saltbalance versus en energidrik med koffein og taurin.

Koffein, taurin og sødestoffer — hvad listen viser

Koffeinindholdet er 0,03 %, hvilket svarer til cirka 150 milligram i hele flasken — et niveau, der ligger på linje med flere kopper filterkaffe. Dertil kommer taurin, en aminosyre, der traditionelt indgår i energidrikke, samt B-vitaminerne pantothensyre, B6 og B12.

Sødmen kommer udelukkende fra sødestofferne sucralose, acesulfamkalium og natriumcyklamat — der er ikke tilsat sukker, hvilket stemmer overens med mærkningen og de meget lave kulhydrattal i næringsdeklarationen.

Pant og opbevaring

De 1,50 kr. i pant er en del af købsprisen ved kassen, men fås retur, når den tomme flaske afleveres i en pantautomat — en fast del af det danske retursystem for drikkevareemballage.

Førend åbning bør flasken opbevares køligt og mørkt; efter åbning smager en kulsyreholdig drik som denne bedst, når den er drukket relativt hurtigt, da kulsyren forsvinder over tid.

Detaljer om varen

Mærke
Guavasteen
Størrelse
50 cl
Stregkode (EAN)
5703161580002

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.10,00 kr.10,01 kr.10,00 kr.19. aug.3. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1910,00 kr.
2026-09-0310,00 kr.
2026-09-1910,00 kr.
2026-10-0410,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget koffein indeholder Kramers Energy Guavasteen?

    Koffeinindholdet er 0,03 %.

  • Hvor mange kalorier er der i Kramers Energy Guavasteen?

    Der er 2 kcal og 9 kJ pr. 100 ml.

  • Hvilke vitaminer indeholder Kramers Energy Guavasteen?

    Den indeholder pantothensyre, vitamin B6, biotin, vitamin B12 og ascorbinsyre (vitamin C).

  • Hvad koster Kramers energy hos Rema 1000?

    Kramers energy koster 10,00 kr. (20,00 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kramers energy på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kramers energy ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kramers energy?

    Kramers energy sælges i 50 cl, svarende til 20,00 kr./l.

  • Hvor kan man købe Kramers energy?

    Kramers energy forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,95 kr.50 cl

11,90 kr./l

4,00 kr.25 cl

16,00 kr./l

4,00 kr.25 cl

16,00 kr./l