RadarSuper
Kidney bønner

Annonce

Rema 1000 · Bønner & linser · Rema 1000 Chilisauce

Kidney bønner

8,15 kr.19,88 kr./kg

Størrelse: 410 g

Nutri-ScoreANOVA4
Arbejdstid: 1,7 min

Annonce

Kidney bønner koster 8,15 kr. (19,88 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

54 % udblødte røde kidneybønner, 39 % vand, 3 % tomatpasta, modificeret stivelse (majs), krydderier (paprika, chili, spidskommen, koriander, cayennepeber), salt, sukker, naturlig løgaroma, konsistensmiddel (E 509), naturlig hvidløgsaroma.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi420 kJ / 100 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat15 g
heraf sukkerarter2 g
Kostfibre5,5 g
Protein6 g
Salt0,9 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kidneybønner i chilisauce er en færdigret på dåse, hvor røde kidneybønner udgør hovedparten af indholdet. Bønnerne er udblødte og ligger i en sauce, der blandt andet er bygget op omkring vand, tomatpasta og en krydderiblanding med paprika, chili, spidskommen, koriander og cayennepeber. Saucen er jævnet med modificeret majsstivelse og smagt til med salt, sukker samt naturlig løg- og hvidløgsaroma.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 100 kcal, 15 g kulhydrater hvoraf 2 g sukkerarter, 5,5 g fibre og 6 g protein. Saltindholdet ligger på 0,85 g pr. 100 g. Varen er tildelt Nutri-Score A.

Retten hører hjemme i det danske køkken som en nem måde at få bønner ind i hverdagsmaden. Den kan varmes og spises som tilbehør til ris, i wraps eller som selvstændig ret med brød til. Saucen gør, at bønnerne også kan bruges som fyld i en chili sin carne eller som topping på en bagt kartoffel.

Dåsen indeholder 410 g. Efter åbning bør indholdet opbevares på køl i en lukket beholder og spises inden for et par dage.

Kilopris: chilisauce mod ren lage

410 gram til 8,15 kr. giver 19,88 kr. pr. kilo for bønnerne i chilisauce. Rema 1000s rene kidneybønner i lage, 240 gram til 7,15 kr., lander på 29,79 kr. pr. kilo i samme udtræk — altså en højere kilopris, selvom dåsen med sauce koster mere i kroner og øre pr. styk. Forklaringen er indholdet: lagedåsen består næsten udelukkende af bønner og vand, mens sauceversionen har mere fyld pr. gram i form af tomatpasta og krydderier, hvilket presser prisen pr. kilo ned.

Det illustrerer, hvorfor kiloprisen alene ikke fortæller hele historien — den skal ses sammen med, hvad man reelt får: en færdig sauce sparer et arbejdstrin, som en ren bønne i lage ikke gør.

Hvad står der i sauce-blandingen

Ingredienslisten viser 54 % udblødte røde kidneybønner og 39 % vand som hovedbestanddele, dertil 3 % tomatpasta, modificeret majsstivelse (fortykningsmiddel), en krydderiblanding med paprika, chili, spidskommen og koriander samt cayennepeber, salt, sukker, naturlig løgaroma, konsistensmidlet E 509 og naturlig hvidløgsaroma. E 509 er calciumchlorid, som bruges til at holde bønnerne faste under opvarmning, så de ikke går i opløsning i saucen.

Det er en kort liste for en færdigret at være — ingen kunstige farvestoffer, ingen sødestoffer — men den er længere end lagedåsens, hvor vand og salt stort set er de eneste tilsætninger ud over selve bønnerne.

Sådan bruges dåsen i hverdagsmaden

Bønnerne er allerede krydret, så de kan hældes direkte i gryden sammen med hakket kød, løg og en dåse hakkede tomater til en hurtig chili con carne, eller bruges som fyld i en tortilla-wrap. Fordi saucen allerede er smagt til, skal man passe på med at oversalte resten af retten.

Uåbnet holder dåsen sig i skabet ved stuetemperatur til den trykte dato. Når den er åbnet, hælder man resten over i en lukket beholder i køleskabet og bruger den inden for et par dage — som med alle konserves i åben dåse.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Chilisauce
Størrelse
410 g
Stregkode (EAN)
5705830004321

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

8,15 kr.8,15 kr.8,16 kr.8,15 kr.19. aug.3. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-198,15 kr.
2026-09-038,15 kr.
2026-09-198,15 kr.
2026-10-048,15 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder kidneybønner i chilisauce?

    Dåsen indeholder 54 % udblødte røde kidneybønner, 39 % vand, 3 % tomatpasta, modificeret majsstivelse, krydderier (paprika, chili, spidskommen, koriander, cayennepeber), salt, sukker, naturlig løgaroma, konsistensmiddel (E 509) og naturlig hvidløgsaroma.

  • Hvordan bruger man kidneybønner i chilisauce?

    Bønnerne kan varmes og spises som tilbehør til ris, bruges som fyld i wraps eller som base i en chili sin carne. Saucen gør dem også velegnede som topping på en bagt kartoffel.

  • Hvordan opbevares kidneybønner i chilisauce efter åbning?

    Efter åbning bør indholdet opbevares på køl i en lukket beholder og spises inden for et par dage.

  • Hvad koster Kidney bønner hos Rema 1000?

    Kidney bønner koster 8,15 kr. (19,88 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kidney bønner på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kidney bønner ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kidney bønner?

    Kidney bønner sælges i 410 g, svarende til 19,88 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kidney bønner?

    Kidney bønner forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce