RadarSuper
Kardemomme

Annonce

Rema 1000 · Lagkager & tærter · Snurre

Kardemomme

12,00 kr.126,32 kr./kg

Størrelse: 95 g

Arbejdstid: 2,6 min

Annonce

Kardemomme koster 12,00 kr. (126,32 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

HVEDEMEL, vand, sukker, vegetabilsk fedt (rspo certificeret palme), vegetabilsk olie (raps) , rapsolie, glukosesirup (tørret), gær, modificeret stivelse (E1422, E1414), druesukker, vallepulver (fra MÆLK), stødt kardemomme, HVEDEGLUTEN, melbehandlingsmiddel (E300), emulgator (E475, E322, E471), pasteuriserede ÆG (0,3%), salt tilsat jod, hævemiddel (E450, E500), ÆGGEHVIDEPULVER, aroma, salt, surhedsregulerende middel (E330), vitamin A fra margarine , farvestof (E170, E160a), stabilisator (E450, E401, E516, E481), konsistensmiddel (E440), enzymer, kokosolie, SKUMMETMÆLKEPULVER, kartoffelstivelse, MÆLKEPROTEIN, konserveringsmiddel (E211), antioxidanter (E330)

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.246 kJ / 359 kcal
Fedt15 g
heraf mættede fedtsyrer0,7 g
Kulhydrat50 g
heraf sukkerarter21 g
Kostfibre—
Protein5,7 g
Salt0,8 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kardemommesnurre fra Snurre er et blødt, fyldt bagværk på 95 g med kardemommesmag. Den er lavet af hvedemel, vand, sukker og vegetabilsk fedt og olie, blandt andet RSPO-certificeret palmeolie og rapsolie. Derudover indeholder den glukosesirup, gær, vallepulver fra mælk, stødt kardemomme, pasteuriserede æg samt en række emulgatorer, stabilisatorer og hævemidler. Næringsindholdet pr. 100 g er 359 kcal, 15 g fedt, hvoraf 0,7 g mættet fedt, 50 g kulhydrater, heraf 21 g sukker, 5,7 g protein og 0,77 g salt.

Snurren er et klassisk dansk bagværk, der passer til kaffen, som en del af morgenbordet eller som et lille mellemmåltid i løbet af dagen. Den kan spises som den er, eller varmes kort, hvis man foretrækker den blød og lun. Opbevares tørt og ikke for varmt, så holder den sig bedst. Tjek holdbarhedsdatoen på emballagen. Den vejer 95 g og er dermed en enkelt portion.

Hvad kiloprisen viser

126,32 kr. pr. kilo er facit, når prisen på 12,00 kr. omregnes fra de 95 gram, snurren vejer. Sat op mod hindbærsnitterne fra samme bagerafdeling – 116,00 kr. pr. kilo for pakken på 250 gram – ligger kardemommesnurren godt 10 kr. højere pr. kilo. Begge varer kommer fra Rema 1000s eget Bavinchi-koncept, men prisen pr. kilo fortæller, at portionsstørrelsen har betydning: jo mindre enkeltstykket er, desto mere fylder emballage og håndtering i kiloprisen.

Det er præcis den slags sammenligning, RadarSuper altid regner ud for dig – for prisen pr. stk. siger ikke meget, når størrelserne varierer fra hylde til hylde.

Ingredienserne bag den søde smag

Dejen er bygget op om hvedemel, sukker og vegetabilsk fedt, mens selve kardemommesmagen kommer fra stødt kardemomme. Til at holde snurren luftig og holdbar bruges en række tilsætningsstoffer: hævemidlerne E450 og E500, emulgatorerne E475, E322 og E471 samt konserveringsmidlet E211, der forlænger holdbarheden på brødhylden.

For allergikere er de tre vigtigste ord på varedeklarationen hvedegluten, mælk (valle- og skummetmælkspulver) og æg (pasteuriserede æg samt æggehvidepulver). Det gør snurren uegnet ved både gluten-, mælke- og ægallergi – men til gengæld en klassisk, genkendelig fikavare for alle andre.

Frisk, genopvarmet eller frossen

Kardemommesnurren smager bedst samme dag, mens krummen stadig er luftig. Er den blevet lidt tør, kan et par minutter i en lun ovn bringe den tilbage – undgå mikroovnen, som gør bagværk sejt frem for sprødt. Skal snurren holde længere, fryser den fint enkeltvis i en lufttæt pose; tag den ud om morgenen, og den er klar til eftermiddagskaffen efter et par timer ved stuetemperatur.

Med 21 gram sukkerarter og 359 kcal pr. 100 gram hører den til søndagens eller fredagens kaffebord snarere end den daglige madpakke – og det er der ikke noget forkert i, bare man ved, hvad man vælger.

Detaljer om varen

Mærke
Snurre
Størrelse
95 g
Stregkode (EAN)
5711156012643

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.12,00 kr.12,01 kr.12,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1312,00 kr.
2026-09-0112,00 kr.
2026-09-1712,00 kr.
2026-10-0112,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder en kardemommesnurre fra Snurre?

    Den indeholder blandt andet hvedemel, vand, sukker, vegetabilsk fedt og olie, glukosesirup, gær, vallepulver fra mælk, stødt kardemomme, pasteuriserede æg og forskellige emulgatorer og stabilisatorer.

  • Hvordan opbevarer jeg kardemommesnurren bedst?

    Opbevar den tørt og ikke for varmt, og tjek holdbarhedsdatoen på emballagen.

  • Hvor mange kalorier er der i kardemommesnurre?

    Der er 359 kcal pr. 100 g. Da snurren vejer 95 g, svarer det til cirka 341 kcal for hele snurren.

  • Hvad koster Kardemomme hos Rema 1000?

    Kardemomme koster 12,00 kr. (126,32 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kardemomme på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kardemomme ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kardemomme?

    Kardemomme sælges i 95 g, svarende til 126,32 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kardemomme?

    Kardemomme forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce