RadarSuper
Håndsæbe

Annonce

Rema 1000 · Håndsæbe & badesæbe · Rema 1000 Klar

Håndsæbe

5,50 kr.11,00 kr./l

Størrelse: 500 ml

Arbejdstid: 1,2 min

Annonce

Håndsæbe koster 5,50 kr. (11,00 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Cocoamidopropyl Betaine, Citric Acid, Potassium Sorbate, Parfum.

Om denne vare

Håndsæbe til den daglige håndvask, med en let parfumeret duft og en konsistens, der fordeler sig nemt i hænderne. Den indeholder vand, sulfat-baserede rengøringsstoffer og cocamidopropyl betain, som er med til at gøre sæben mild ved brug. Citronsyre og kaliumsorbat indgår for at holde produktet stabilt.

Brug den, når hænderne skal vaskes i løbet af dagen — ved håndvasken i køkkenet, på badeværelset eller hvor der er brug for en hurtig rengøring. Kom en passende mængde i fugtige hænder, gnid grundigt og skyld efter med vand.

Flasken rummer 500 ml, hvilket passer til en fast plads ved håndvasken og rækker et godt stykke tid ved almindeligt brug. Opbevares ved stuetemperatur, og undgå direkte sollys. Sæben er kun til udvortes brug.

Hvad literprisen fortæller

5,50 kr. for 500 ml giver 11,00 kr. pr. liter — det tal, der reelt kan bruges til at sammenligne håndsæbe på tværs af flaskestørrelser. En mindre rejseflaske eller en større pumpeflaske fra et andet mærke kan se billigere ud på hyldeprisen alene, men literprisen er det, der afslører, hvilken der faktisk er den økonomiske løsning over tid.

Det er præcis derfor, RadarSuper altid viser prisen pr. måleenhed ved siden af hyldeprisen: en lille flaske kan reelt være det dyre valg pr. liter, og en større flaske det billige, selvom den koster mere ved kassen.

Ingredienserne bag skummet

Sæben er bygget op om sodium laureth sulfate (skummer og renser), cocamidopropyl betaine (mildner skummet), sodium chloride (justerer konsistensen), citronsyre (pH-regulator), kaliumsorbat (konserveringsmiddel) og parfume. Det er en klassisk, enkel formel uden olier eller fugtgivere.

For sart hud er det værd at vide, at sulfatbaseret sæbe generelt renser mere effektivt, men også mere affedtende end syrefri alternativer — og at parfume er den ingrediens, der oftest udløser kontaktallergi i produkter som dette, uanset prisklasse eller mærke.

Brug og opbevaring ved håndvasken

Flasken er beregnet til pumpedispenseren ved køkken- eller badeværelsesvasken. En pumpe sæbe, 20-30 sekunders indgnidning og skyl med vand er den mængde, der giver effektiv håndhygiejne — hverken mere sæbe eller længere tid gør vasken bedre.

Opbevar flasken stående og med låg eller pumpe lukket mellem brug for at undgå udtørring eller forurening af pumpemekanismen. Sæben er ikke beregnet til opvask eller rengøring af overflader, kun til hud.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Klar
Størrelse
500 ml
Stregkode (EAN)
5705830090003

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

5,50 kr.5,50 kr.5,51 kr.5,50 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-135,50 kr.
2026-09-015,50 kr.
2026-09-175,50 kr.
2026-10-015,50 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder håndsæben?

    Den indeholder bl.a. vand, sodium laureth sulfate, sodium chloride, cocamidopropyl betaine, citronsyre, kaliumsorbat og parfum.

  • Hvordan bruger jeg håndsæben?

    Kom en passende mængde i fugtige hænder, gnid grundigt og skyld efter med vand.

  • Hvor meget indeholder flasken?

    Flasken indeholder 500 ml.

  • Hvad koster Håndsæbe hos Rema 1000?

    Håndsæbe koster 5,50 kr. (11,00 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Håndsæbe på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Håndsæbe ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Håndsæbe?

    Håndsæbe sælges i 500 ml, svarende til 11,00 kr./l.

  • Hvor kan man købe Håndsæbe?

    Håndsæbe forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,50 kr.250 ml

50,00 kr./l

35,88 kr.750 ml

47,84 kr./l

25,00 kr.750 ml

33,33 kr./l

20,00 kr.400 ml

50,00 kr./l

20,00 kr.400 ml

50,00 kr./l

25,00 kr.500 ml

50,00 kr./l