Annonce
Rema 1000 · Håndsæbe & badesæbe · Rema 1000 Parfumefri
Intimsæbe
Størrelse: 250 ml
Annonce
Intimsæbe koster 12,50 kr. (50,00 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Glycerin, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Chloride, Lauryl Glucoside, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Phenoxyethanol, Lactic Acid, Sodium Benzoate, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid.
Om denne vare
En flydende intimsæbe uden parfume, til daglig intimpleje. Den indeholder blandt andet vand, glycerin, cocamidopropyl betaine og lauryl glucoside, som er mildere rengøringsstoffer, samt mælkesyre. Mælkesyren er med til at holde sæbens pH i et surt leje, hvilket passer til intimområdets naturlige balance.
Sæben bruges ved at tage en lille mængde i hånden, massere den ind i det ydre intimområde med vand og skylle grundigt efter. Den kan bruges dagligt, også når huden er følsom, netop fordi den er parfumefri og dermed ikke tilfører duftstoffer, som kan irritere.
Flasken indeholder 250 ml. Opbevar den ved stuetemperatur, gerne i badet, og luk den efter brug, så indholdet holder sig rent. Undgå at få sæbe ind i selve skeden, og skyl altid grundigt med vand efter brug.
Hvorfor parfumefrit og pH-justeret
Underlivets naturlige pH-niveau er surere end hudens generelle pH, og intimsæbe uden pH-justering kan forstyrre denne balance og øge risikoen for irritation. Deklarationen viser mælkesyre (lactic acid), som netop bruges til at justere surhedsgraden i produktet.
Dertil kommer, at sæben er parfumefri — parfume er en af de hyppigste årsager til hudirritation i det følsomme underlivsområde, og mange sundhedsfaglige anbefaler parfumefrie produkter til daglig brug her.
To relevante mærkninger
Sæben bærer Svanemærket, den officielle nordiske miljømærkning, der stiller krav til både miljøpåvirkning og kemisk indhold gennem hele produktets livscyklus, samt Asthma Allergy Nordic, som certificerer produktet som testet og egnet for personer med allergi og følsom hud.
De to mærker dækker forskellige ting — det ene miljø og kemi, det andet hudvenlighed for allergikere — men understøtter tilsammen billedet af et mildt, gennemtestet produkt.
Literprisen og brug
250 ml til 12,50 kr. giver 50,00 kr. pr. liter, hvilket placerer Remas eget mærke i den billige ende af intimsæbe-kategorien sammenlignet med navngivne mærkevarer.
Brug en lille mængde på våd hånd eller klud til det ydre underliv, og skyl grundigt af. Skeden har sit eget selvrensende system og bør ikke skylles indvendigt med sæbe.
Detaljer om varen
- Mærke
- Rema 1000 Parfumefri
- Størrelse
- 250 ml
- Stregkode (EAN)
- 5705830356277
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-13 | 12,50 kr. |
| 2026-09-01 | 12,50 kr. |
| 2026-09-17 | 12,50 kr. |
| 2026-10-01 | 12,50 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Kan den bruges hver dag?
Ja, den er parfumefri og indeholder milde rengøringsstoffer samt mælkesyre, så den kan bruges til daglig intimpleje.
Hvordan bruger jeg intimsæben?
Tag en lille mængde i hånden, massér den ind i det ydre intimområde med vand, og skyl grundigt efter. Undgå at få sæbe ind i selve skeden.
Hvor meget indeholder flasken?
Flasken indeholder 250 ml.
Hvad koster Intimsæbe hos Rema 1000?
Intimsæbe koster 12,50 kr. (50,00 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Intimsæbe på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Intimsæbe ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Intimsæbe?
Intimsæbe sælges i 250 ml, svarende til 50,00 kr./l.
Hvor kan man købe Intimsæbe?
Intimsæbe forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce