RadarSuper
Håndsæbe

Annonce

Rema 1000 · Håndsæbe & badesæbe · Palmolive Aquarium

Håndsæbe

17,50 kr.35,00 kr./l

Størrelse: 500 ml

Arbejdstid: 3,7 min

Annonce

Håndsæbe koster 17,50 kr. (35,00 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Sodium C12 + 13 Pareth Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Cocamidopropyl Betaine, Cocamide MEA, Sodium Salicylate, Sodium Benzoate, Parfum, Tetrasodium EDTA, Citric Acid, CI 17200, CI 42090.

Om denne vare

Håndsæbe til daglig brug ved håndvasken, hvor den rengør hænderne og efterlader en frisk duft. Formlen er vandbaseret og indeholder blandt andet natriumlaurethsulfat og cocamidopropylbetain, som er de stoffer, der løsner snavs og skaber den cremede skum, når du sæber hænderne ind.

Derudover indeholder den natriumbenzoat og natriumsalicylat, som er konserverende stoffer, der holder produktet stabilt gennem hele brugsperioden, samt citronsyre til at justere surhedsgraden. Farvestofferne CI 17200 og CI 42090 giver den rødlige og blålige tone, mens parfumen står for duften.

Brug den som enhver anden flydende håndsæbe: fugt hænderne, tag en passende mængde, gnid grundigt og skyld efter med vand. Den er beregnet til at stå fremme ved håndvasken, hvor en 500 ml-flaske passer til den daglige brug i et almindeligt hjem.

Opbevares ved stuetemperatur og uden for direkte sollys. Undgå at hælde vand ned i flasken, da det kan fortynde sæben og svække både skum og konservering.

Aquarium eller Milk & Almond — samme pris, forskellig duft

Begge Palmolive-sæber i 500 ml koster 17,50 kr. og lander på 35,00 kr. pr. liter — priserne er identiske. Aquarium har et havinspireret design og en frisk duftprofil, mens Milk & Almond er bygget op om en mildere, mælke- og mandelinspireret formel. Fordi der ikke er nogen prisforskel, handler valget udelukkende om, hvilken duft og hudfornemmelse du foretrækker.

Hvad ingredienserne i håndsæben gør

De overfladeaktive stoffer (sulfaterne og betainet) skaber skum og fjerner fedt og snavs fra huden, mens salt bruges til at justere sæbens tykkelse. Sodium Salicylate og Sodium Benzoate er konserveringsmidler, der holder produktet stabilt i flasken over tid, og citronsyre justerer pH-værdien, så formlen er skånsom for huden. Farvestofferne CI 17200 og CI 42090 er udelukkende kosmetiske og påvirker ikke sæbens rensende egenskaber.

Sådan holder sæben længst

Opbevar flasken stående ved stuetemperatur og undgå direkte sollys i længere perioder, da parfume og farvestoffer i produktet kan brydes ned af UV-lys over tid. Luk pumpehovedet tæt mellem brug, hvis flasken skal stå længe uden brug, for at undgå udtørring omkring dyseåbningen.

Detaljer om varen

Mærke
Palmolive Aquarium
Størrelse
500 ml
Stregkode (EAN)
8714789572543

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

17,50 kr.17,50 kr.17,51 kr.17,50 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1317,50 kr.
2026-09-0117,50 kr.
2026-09-1717,50 kr.
2026-10-0117,50 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Palmolive Aquarium håndsæbe?

    Den indeholder vand, rengøringsstofferne sodium C12-13 pareth sulfat, sodium laureth sulfat og cocamidopropyl betain, konserveringsmidlerne natriumbenzoat og natriumsalicylat samt citronsyre, parfume og farvestofferne CI 17200 og CI 42090.

  • Hvordan bruger jeg håndsæben?

    Fugt hænderne, tag en passende mængde sæbe, gnid hænderne grundigt sammen og skyld efter med vand.

  • Hvordan opbevarer jeg flasken bedst?

    Opbevar den ved stuetemperatur og undgå direkte sollys. Hæld ikke vand ned i flasken, da det kan fortynde sæben.

  • Hvad koster Håndsæbe hos Rema 1000?

    Håndsæbe koster 17,50 kr. (35,00 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Håndsæbe på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Håndsæbe ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Håndsæbe?

    Håndsæbe sælges i 500 ml, svarende til 35,00 kr./l.

  • Hvor kan man købe Håndsæbe?

    Håndsæbe forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,50 kr.250 ml

50,00 kr./l

35,88 kr.750 ml

47,84 kr./l

25,00 kr.750 ml

33,33 kr./l

20,00 kr.400 ml

50,00 kr./l

20,00 kr.400 ml

50,00 kr./l

25,00 kr.500 ml

50,00 kr./l