RadarSuper
Håndsæbe foam

Annonce

Rema 1000 · Håndsæbe & badesæbe · Hush

Håndsæbe foam

17,95 kr.35,90 kr./l

Størrelse: 500 ml

Arbejdstid: 3,7 min

Annonce

Håndsæbe foam koster 17,95 kr. (35,90 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Sodium Laureth Sulphate, MEA-Lauryl Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Phenoxyethanol, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Sodium Chloride, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Aloe Barbadensis Leaf, Citric Acid, Parfum.

Om denne vare

Hush Håndsæbe Foam er en flydende håndsæbe, der kommer ud som skum, når den pumpes. Den indeholder vand, sulfater og Cocamidopropyl Betaine, som er de stoffer, der løsner snavs og fedt fra huden, mens Glycerin og Aloe Barbadensis Leaf tilfører fugt. Phenoxyethanol, Benzoic Acid og Dehydroacetic Acid er konserveringsmidler, der holder produktet stabilt.

Skumformen gør sæben nem at fordele og kræver ikke, at du selv pumper luft ind i sæben — du får et færdigt skum direkte fra dispenseren. Den bruges til den daglige håndvask ved håndvasken, hvor et par pump er nok til at dække hænderne. Skyl grundigt efter med vand.

Flasken indeholder 500 ml, hvilket er en almindelig størrelse til hjemmebrug og holder typisk i længere tid ved daglig brug. Opbevares ved stuetemperatur, og undgå direkte sollys. Undgå at få sæben i øjnene.

Hvad aloe vera og citronsyre gør i sæben

Aloe Barbadensis Leaf (aloe vera-ekstrakt) er tilsat for sin fugtgivende og lindrende egenskab, mens Citric Acid justerer pH. Begge findes ikke i den flydende Hush-sæbe fra samme mærke.

Det er generelle egenskaber ved ingredienserne, ikke en klinisk dokumenteret påstand om netop dette produkt.

Hvorfor skumsæbe koster mere pr. liter end flydende sæbe

Denne skumsæbe koster 35,90 kr. pr. liter mod 29,90 kr. for Hush' flydende sæbe i samme netbutik. Skumpumpen iblander luft ved hver dosering, så en liter skumsæbekoncentrat reelt rækker til flere håndvaske end en liter flydende sæbe.

Literprisen på selve flasken er derfor højere, uden at det nødvendigvis betyder en dyrere håndvask i praksis.

Skum eller flydende — hvad passer til hvem

Skumsæbe opleves ofte som mere skånsom og hurtigere at skylle af, og mange børn synes, skum er sjovere at vaske hænder med.

Til gengæld kræver skumsæbe en dertil indrettet pumpedispenser, mens flydende sæbe kan hældes i en hvilken som helst beholder.

Detaljer om varen

Mærke
Hush
Størrelse
500 ml
Stregkode (EAN)
5703855818237

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.13,98 kr.15,97 kr.17,95 kr.13. aug.31. aug.16. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1317,95 kr.
2026-08-3117,95 kr.
2026-09-1612,00 kr.
2026-10-0117,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan bruger jeg Hush Håndsæbe Foam?

    Pump et par gange, fordel skummet på våde hænder, og skyl efter med vand.

  • Hvad indeholder Hush Håndsæbe Foam?

    Den indeholder bl.a. vand, sulfater, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Aloe Barbadensis Leaf samt konserveringsmidlerne Phenoxyethanol, Benzoic Acid og Dehydroacetic Acid.

  • Hvor meget indeholder flasken?

    Flasken indeholder 500 ml.

  • Hvad koster Håndsæbe foam hos Rema 1000?

    Håndsæbe foam koster 17,95 kr. (35,90 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Håndsæbe foam på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Håndsæbe foam ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Håndsæbe foam?

    Håndsæbe foam sælges i 500 ml, svarende til 35,90 kr./l.

  • Hvor kan man købe Håndsæbe foam?

    Håndsæbe foam forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,50 kr.250 ml

50,00 kr./l

35,88 kr.750 ml

47,84 kr./l

25,00 kr.750 ml

33,33 kr./l

20,00 kr.400 ml

50,00 kr./l

20,00 kr.400 ml

50,00 kr./l

25,00 kr.500 ml

50,00 kr./l