RadarSuper
Flydende håndsæbe

Annonce

Rema 1000 · Håndsæbe & badesæbe · Rema 1000 Parfumefri

Flydende håndsæbe

10,50 kr.21,00 kr./l

Størrelse: 500 ml

Arbejdstid: 2,2 min

Annonce

Flydende håndsæbe koster 10,50 kr. (21,00 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Flydende håndsæbe findes i mange varianter, og det, der ofte adskiller dem, er duft og størrelse. Denne fra Rema 1000 er parfumefri, hvilket betyder, at der ikke er tilsat parfume.

Flasken indeholder 500 ml, som er den mest udbredte størrelse i kategorien Håndsæbe & badesæbe, hvor vi følger 28 varer. Blandt dem er 500 ml den hyppigst forekommende, efterfulgt af 750 ml og 250 ml. Håndsæben bruges til den daglige håndvask ved håndvasken.

To uafhængige mærker: Svanemærket og Astma-Allergi Danmark

Svanemærket er den officielle nordiske miljømærkning med krav til kemisk indhold og bionedbrydelighed gennem hele produktets livscyklus. Astma-Allergi Danmark-mærket stilles af den danske astma- og allergiforening og kræver, at produktet er testet og fri for kendte allergifremkaldende stoffer og parfume. Begge er eksterne certificeringer, ikke selverklærede påstande.

Hvorfor »parfumefri« står i navnet

Produktet er specifikt formuleret uden tilsat duft, hvilket er relevant for dem, der reagerer på parfumestoffer i hudpleje- og rengøringsprodukter. Den fulde ingrediensliste (INCI) findes på flaskens etiket, som er den gældende kilde ved kendt kontaktallergi.

Format og literpris

21,00 kr. pr. liter for en pumpeflaske på 500 ml. Formatet er tænkt til hyppig brug i badeværelse eller køkken og holder typisk en husstand i flere uger ved normalt forbrug.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Parfumefri
Størrelse
500 ml
Stregkode (EAN)
5705830002938

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,50 kr.10,50 kr.10,51 kr.10,50 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1310,50 kr.
2026-09-0110,50 kr.
2026-09-1710,50 kr.
2026-10-0110,50 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster håndsæben pr. liter?

    21,00 kr. pr. liter: flasken på 500 ml koster 10,50 kr. som normalpris.

  • Er sæben egnet ved parfumeallergi?

    Den er parfumefri og bærer Astma-Allergi Danmark-mærket, som kræver, at produktet er testet og fri for kendte allergifremkaldende duftstoffer — relevant, hvis man reagerer på parfume i hudplejeprodukter.

  • Hvad betyder Svanemærket på flasken?

    Svanemærket er den officielle nordiske miljømærkning, som stiller krav til kemisk indhold, bionedbrydelighed og emballage gennem hele produktets livscyklus — en ekstern certificering, producenten skal søge og vedligeholde.

  • Hvad koster Flydende håndsæbe hos Rema 1000?

    Flydende håndsæbe koster 10,50 kr. (21,00 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Flydende håndsæbe på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Flydende håndsæbe ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Flydende håndsæbe?

    Flydende håndsæbe sælges i 500 ml, svarende til 21,00 kr./l.

  • Hvor kan man købe Flydende håndsæbe?

    Flydende håndsæbe forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,50 kr.250 ml

50,00 kr./l

35,88 kr.750 ml

47,84 kr./l

25,00 kr.750 ml

33,33 kr./l

20,00 kr.400 ml

50,00 kr./l

20,00 kr.400 ml

50,00 kr./l

25,00 kr.500 ml

50,00 kr./l