RadarSuper
Champignon

Annonce

19,00 kr.47,50 kr./kg

Størrelse: 400 g

Arbejdstid: 4,1 min

Annonce

Champignon koster 19,00 kr. (47,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Champignon er en frisk svamp, som mange bruger i den daglige madlavning. Den kan skæres i skiver og steges på panden, kommes i saucer og supper eller bruges rå i salater. Den er også et fast indslag i mange wok- og pastaretter, hvor den giver fylde og smag.

Denne pakke indeholder 400 g. I kategorien Frugt & grønt følger vi 22 varer, og de mest almindelige størrelser er 75 g, 250 g og 200 g. Med 400 g er denne pakke altså større end de hyppigst forekommende størrelser i kategorien.

Hvorfor champignon er tilgængelig hele året

Champignon dyrkes kommercielt i mørke, kontrollerede vækstrum og ikke i det fri, hvilket betyder, at produktionen ikke er afhængig af sæson på samme måde som friske sæsonvarer. Det gør champignon til en af de mere prisstabile grøntsager i køledisken sammenlignet med for eksempel asparges eller jordbær, hvor tilgængeligheden og prisen svinger markant afhængigt af tiden på året.

Skyl ikke champignon under rindende vand

Fordi champignon optager vand som en svamp, bør den ikke skylles under rindende vand — det tilfører unødig fugt, som senere frigives som vanddamp under stegning og forhindrer svampen i at blive gyldenbrun. Tør den i stedet af med en fugtig klud eller børst den ren for jordrester før tilberedning, uanset om den skal steges, koges eller spises rå.

Opbevaring: lad svampen ånde

Opbevar champignon i køleskabet, gerne i den originale, gennemhullede emballage eller løst pakket, så den kan ånde. En helt lukket plastpose fremmer, at fugten kondenserer, hvilket fremskynder, at svampene bliver slimede og mister kvalitet. Friske champignoner bør bruges inden for få dage, da de falder relativt hurtigt i kvalitet sammenlignet med mere holdbare rodfrugter.

Detaljer om varen

Størrelse
400 g
Stregkode (EAN)
8713021002404

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

19,00 kr.19,00 kr.19,01 kr.19,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1319,00 kr.
2026-09-0119,00 kr.
2026-09-1719,00 kr.
2026-10-0119,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster champignon pr. kilo?

    47,50 kr. pr. kilo: bakken på 400 gram koster 19,00 kr.

  • Skal champignon vaskes under vand før brug?

    Nej, undgå rindende vand, da svampen optager fugt, som forhindrer den i at blive gyldenbrun under stegning. Tør den af med en fugtig klud eller børst den ren i stedet.

  • Hvorfor er champignon tilgængelig hele året uden sæson?

    Fordi den dyrkes kommercielt i mørke, kontrollerede vækstrum frem for på friland, hvilket gør produktionen uafhængig af årstiden — i modsætning til de fleste andre friske grøntsager og frugter.

  • Hvad koster Champignon hos Rema 1000?

    Champignon koster 19,00 kr. (47,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Champignon på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Champignon ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Champignon?

    Champignon sælges i 400 g, svarende til 47,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Champignon?

    Champignon forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,00 kr.1 stk.
19,00 kr.
20,00 kr.
10,00 kr.75 g

133,33 kr./kg

10,00 kr.75 g

133,33 kr./kg

11,00 kr.50 g

220,00 kr./kg