RadarSuper
Trusseindlæg

Annonce

Rema 1000 · Bind & tamponer · Rema 1000 Normal

Trusseindlæg

8,95 kr.

Størrelse: 45 stk.

Arbejdstid: 1,9 min

Annonce

Trusseindlæg koster 8,95 kr. hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Overside: Polypropylen (PP).Opsugende lag: Cellulose flu (bleget).Bagside: Hydrofobisk non-woven polyropylen (PP).

Om denne vare

Trusseindlæg fra Rema 1000 Normal i en pakke med 45 stk. Trusseindlægget er opbygget i tre lag: en overside af polypropylen (PP), et opsugende lag af bleget celluloseflor og en bagside af hydrofobisk non-woven polypropylen (PP). Oversiden ligger mod huden, cellulosefloret tager imod væske, og den hydrofobiske bagside holder det inde, så det ikke trænger igennem.

Trusseindlæg bruges i trusser i de dage, hvor man ønsker et let og diskret lag — fx ved let udflåd eller som ekstra tryghed ved tampon eller menstruationskop. De lægges på plads i trusseindlæggets form og skiftes efter behov. Pakken med 45 stk. passer til at have liggende derhjemme og til at tage et par med i tasken.

Opbevares tørt og ved stuetemperatur, så emballagen forbliver lukket og indlæggene rene indtil brug.

Hvad består trusseindlægget af

Varedeklarationen deler produktet op i tre lag: oversiden er polypropylen (PP), det opsugende lag er bleget cellulosefiber, og bagsiden er en hydrofobisk non-woven polypropylen. De tre lag har hver deres funktion — blødhed mod huden, opsugning i midten og fugtspærre mod undertøjet — og det er den samme grundstruktur, de fleste trusseindlæg på markedet bygger på.

Der står ingen oplysninger om duftstoffer eller farvestoffer i deklarationen, hvilket typisk betyder, at produktet er udført uden tilsat parfume — men tjek altid selve emballagen, hvis det er afgørende for dig.

Svanemærket — hvad kravet faktisk dækker

Svanemærket er Nordisk Ministerråds officielle miljømærke, og det stilles kun til varer, der er blevet vurderet af Miljømærkning Danmark på tværs af hele produktets livscyklus: råvarer, kemikalier, produktion, emballage og bortskaffelse. For engangsprodukter til personlig pleje betyder det typisk skærpede krav til blegningsmetoder for cellulosen og til, hvilke kemikalier der må indgå i produktionen.

Mærket siger ikke noget om komfort eller pasform — det er en miljøvurdering, ikke en brugstest — men det er en uafhængig kontrol, som ikke alle trusseindlæg på markedet har.

Stykpris på tværs af Normal-serien

Rema 1000s Normal-serie dækker tre forskellige behov: trusseindlæg til den lette dag (8,95 kr. for 45 stk, ca. 0,20 kr. pr. stk), hygiejnebind til menstruation (6,95 kr. for 20 stk, ca. 0,35 kr. pr. stk) og inkontinensbind til større behov (15,95 kr. for 12 stk, ca. 1,33 kr. pr. stk).

Stykprisen stiger med produktets størrelse og materialemængde — det er ikke udtryk for, at nogen af varerne er dyrere end nødvendigt, men for at de tre produkttyper simpelthen bruger forskellige mængder råvarer for at løse forskellige opgaver.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Normal
Størrelse
45 stk.
Stregkode (EAN)
5705830090010

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

8,95 kr.8,95 kr.8,96 kr.8,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-138,95 kr.
2026-09-018,95 kr.
2026-09-178,95 kr.
2026-10-018,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor mange trusseindlæg er der i pakken?

    Pakken indeholder 45 stk.

  • Hvad er trusseindlægget lavet af?

    Oversiden er polypropylen (PP), det opsugende lag er bleget celluloseflor, og bagsiden er hydrofobisk non-woven polypropylen (PP).

  • Hvordan opbevarer jeg trusseindlæggene?

    Opbevar dem tørt og ved stuetemperatur med emballagen lukket, så indlæggene holdes rene indtil brug.

  • Hvad koster Trusseindlæg hos Rema 1000?

    Trusseindlæg koster 8,95 kr. ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Trusseindlæg på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Trusseindlæg ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Trusseindlæg?

    Trusseindlæg sælges i 45 stk..

  • Hvor kan man købe Trusseindlæg?

    Trusseindlæg forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

23,95 kr.26 stk.
39,00 kr.10 stk.
24,10 kr.10 stk.
9,19 kr.32 stk.
23,65 kr.22 stk.
32,20 kr.12 stk.