RadarSuper
Tandpasta

Annonce

Rema 1000 · Mundpleje · Colgate Karies Kontrol

Tandpasta

40,25 kr.268,33 kr./l

Størrelse: 150 ml

Arbejdstid: 8,6 min

Annonce

Tandpasta koster 40,25 kr. (268,33 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Dicalcium Phosphate Dihydrate,Aqua,Glycerin,Arginine,Sodium Lauryl Sulfate,Hydrated Silica,Cellulose Gum,Sodium Monofluorophosphate,Aroma,Tetrasodium Pyrophosphate,Phosphoric Acid,Sodium Saccharin ,Sucralose,Limonene

Om denne vare

Tandpastaen indeholder natriummonofluorophosphat, som er den fluorforbindelse, der står bag navnet Karies Kontrol. Fluor er det aktive stof i almindelig tandpasta og findes her sammen med calciumphosphat, glycerin og vand. Derudover indeholder den arginin, natriumlaurylsulfat, cellulosegummi, tetranatriumfosfat, phosphorsyre, aroma, natriumsaccharin, sucralose og limonen.

Den bruges som daglig tandpasta: en lille mængde på tandbørsten, børst tænderne grundigt og spyt overskuddet ud. Den er beregnet til at blive brugt fast morgen og aften som en del af den daglige mundpleje.

Med 150 ml i tuben holder den typisk i et par måneder ved daglig brug, afhængigt af hvor meget man bruger hver gang. Opbevares ved stuetemperatur, og tuben lukkes efter brug, så pastaen ikke tørrer ud. Den er ikke beregnet til at blive slugt.

Literprisen på tandpasta i 150 ml-serien

268,33 kr. pr. liter går igen på alle tre voksentandpastaer fra Colgate i dette udtræk — Karies Kontrol, Sensation White og Max Fresh. Det gør serien nem at sammenligne indbyrdes: prisen pr. tube er ens, uanset hvilken variant man vælger, så valget kan handle om smag og formål frem for pris.

Til sammenligning koster den lille børnetandpasta Colgate Kids Bluey i samme udtræk 303,00 kr. pr. liter — dyrere pr. liter end voksenformaterne, som det ofte er tilfældet med mindre emballager.

Kariesbekæmpende system og ingredienser

Ifølge producenten kombinerer tandpastaen fluor og arginin i et system, der skal styrke emaljen og modvirke de syrer, der medfører karies. Ifølge varedeklarationen indgår blandt andet natriummonofluorphosphat som fluorkilde samt hydreret silica som poleringsmiddel og sødestofferne natriumsaccharin og sucralose.

Brug i hverdagen

Tandpastaen er en almindelig voksentandpasta til daglig brug, typisk to gange dagligt. Pakken indeholder to tuber a 75 ml, hvilket i praksis giver en holdbar forsyning, før man skal købe igen.

Detaljer om varen

Mærke
Colgate Karies Kontrol
Størrelse
150 ml
Stregkode (EAN)
5720000051363

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

40,25 kr.40,25 kr.40,26 kr.40,25 kr.19. aug.3. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1940,25 kr.
2026-09-0340,25 kr.
2026-09-1940,25 kr.
2026-10-0340,25 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Colgate Karies Kontrol?

    Den indeholder natriummonofluorophosphat, calciumphosphat, glycerin, vand, arginin, natriumlaurylsulfat, cellulosegummi, tetranatriumfosfat, phosphorsyre, aroma, natriumsaccharin, sucralose og limonen.

  • Hvordan bruges tandpastaen?

    Kom en lille mængde på tandbørsten, børst tænderne grundigt og spyt overskuddet ud. Den bruges morgen og aften som en del af den daglige mundpleje.

  • Hvor længe holder en tube på 150 ml?

    Ved daglig brug morgen og aften holder 150 ml typisk i et par måneder, afhængigt af hvor meget man bruger hver gang.

  • Hvad koster Tandpasta hos Rema 1000?

    Tandpasta koster 40,25 kr. (268,33 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Tandpasta på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Tandpasta ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Tandpasta?

    Tandpasta sælges i 150 ml, svarende til 268,33 kr./l.

  • Hvor kan man købe Tandpasta?

    Tandpasta forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

34,95 kr.500 ml

69,90 kr./l

8,00 kr.
9,95 kr.32 stk.
3,95 kr.125 ml

31,60 kr./l

24,30 kr.75 ml

324,00 kr./l

10,13 kr.1 stk.