Annonce
Rema 1000 · Neglepleje · Rema 1000 Med Pumpe
Neglelakfjerner
Størrelse: 200 ml
Annonce
Neglelakfjerner koster 18,25 kr. (91,25 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
Acetone, Alcohol Denat, Aqua, Glycerin, Tocopheryl Acetate, Panthenol
Om denne vare
Neglelakfjerner med pumpe fra Rema 1000 gør det nemt at fjerne neglelak uden at spilde. Pumpen doserer væsken, så du kan komme produktet direkte på en vatrondel eller vatpind uden at hælde fra en flaske.
Indholdet består af acetone, denatured alcohol, vand, glycerin, tocopheryl acetate og panthenol. Acetone er det virksomme stof, der opløser neglelakken, mens glycerin, tocopheryl acetate og panthenol er tilsat for at være skånsom ved neglene og huden omkring dem.
Brug den ved at presse en passende mængde ud på en vatrondel, holde den mod neglen et øjeblik og tørre neglelakken af. Pumpen gør det også muligt at dosere direkte på neglen, hvis du foretrækker det. Efter brug kan du med fordel vaske hænder og fugte neglene, da acetone kan virke udtørrende.
Flasken indeholder 200 ml, hvilket rækker til mange gange. Opbevares ved stuetemperatur, utilgængeligt for børn, og undgå direkte sollys. Sørg for at lukke pumpen ordentligt efter brug, så indholdet ikke fordampér.
Vær opmærksom på, at acetone er brandfarligt, og at produktet ikke bør komme i kontakt med øjnene eller bruges på beskadiget hud.
Hvad koster neglelakfjerneren pr. liter?
91,25 kr. pr. liter er literprisen på denne flaske, som indeholder 200 ml og koster 18,25 kr. Pumpefunktionen er en del af det, der adskiller varen fra en almindelig flaske uden dispenser, da den gør doseringen mere kontrolleret.
Det er den eneste neglelakfjerner i vores data for denne del af sortimentet, så der er ikke andre Rema-varianter at sammenligne kiloprisen direkte med.
Acetone, E-vitamin og panthenol — hvad gør de hver især?
Acetone er det aktive opløsningsmiddel, der bryder neglelakkens bindemiddel ned. Denatureret alkohol og vand fortynder og understøtter opløsningen, mens glycerin binder fugt til huden omkring neglen.
Tocopherylacetat (E-vitamin) og panthenol (provitamin B5) er tilsat som plejestoffer, der modvirker den udtørrende effekt, ren acetone ellers har på negl og neglebånd ved hyppig brug — begge er almindelige, veldokumenterede plejeingredienser i kosmetikprodukter.
Sådan bruger og opbevarer du neglelakfjerneren korrekt
Fugt en vatrondel, lad den hvile kort mod neglen, og træk den derefter i én bevægelse fra neglebånd mod negletop. Brug produktet i et rum med god udluftning, da det indeholder flygtige, letantændelige stoffer.
Opbevar flasken stående og køligt, utilgængeligt for børn, og luk pumpen tæt til efter hver brug for at undgå unødig fordampning af opløsningsmidlet.
Detaljer om varen
- Mærke
- Rema 1000 Med Pumpe
- Størrelse
- 200 ml
- Stregkode (EAN)
- 5705830355119
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-13 | 18,25 kr. |
| 2026-09-02 | 18,25 kr. |
| 2026-09-19 | 18,25 kr. |
| 2026-10-04 | 18,25 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvordan bruger jeg neglelakfjerneren med pumpe?
Pres en passende mængde ud på en vatrondel eller direkte på neglen, hold den mod neglen et øjeblik, og tør neglelakken af. Luk pumpen efter brug.
Hvad indeholder neglelakfjerneren?
Den indeholder acetone, denatured alcohol, vand, glycerin, tocopheryl acetate og panthenol.
Hvor meget indeholder flasken?
Flasken indeholder 200 ml.
Hvad koster Neglelakfjerner hos Rema 1000?
Neglelakfjerner koster 18,25 kr. (91,25 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Neglelakfjerner på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Neglelakfjerner ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Neglelakfjerner?
Neglelakfjerner sælges i 200 ml, svarende til 91,25 kr./l.
Hvor kan man købe Neglelakfjerner?
Neglelakfjerner forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce