RadarSuper
Kompakt toiletpapir

Annonce

Rema 1000 · Toiletpapir & køkkenruller · Rema 1000 4 Ruller

Kompakt toiletpapir

27,27 kr.27,94 kr./kg

Størrelse: 976 g

Arbejdstid: 5,8 min

Annonce

Kompakt toiletpapir koster 27,27 kr. (27,94 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

80 % ny papirmasse, 20 % returpapirmasse

Om denne vare

Toiletpapir i en kompakt pakke med fire ruller, hvor rullerne er presset sammen, så der er mindre luft i emballagen. Papiret er fremstillet af 80 % ny papirmasse og 20 % returpapirmasse, hvilket giver en blanding af frisk fiber og genbrugsfiber.

Den kompakte form gør pakken nem at have med hjem og nem at opbevare, fordi den fylder mindre end almindelige fire-rulles pakker. Rullerne passer på en almindelig holder på badeværelset og kan også lægges i et skab eller på en hylde, indtil de skal bruges.

Ved opbevaring er det en god idé at holde papiret tørt og væk fra fugt, så rullerne bevarer deres form og ikke bliver bløde. Den samlede vægt på 976 g dækker de fire ruller og siger noget om, hvor meget papir der er i pakken.

Toiletpapir hører til på badeværelset og i gæstetoilettet, hvor det bruges til den daglige hygiejne. Den kompakte pakke er også praktisk at tage med på tur, i sommerhuset eller i campingvognen, hvor pladsen er trang.

Hvorfor kompakt toiletpapir prissættes pr. kilo

Kompakt toiletpapir er presset tættere sammen, så en rulle vejer mere pr. centimeter end almindeligt toiletpapir. Antal ruller eller antal lag alene bliver derfor et upræcist sammenligningsgrundlag — kiloprisen på 27,94 kr. er det tal, der giver mening at sammenligne mellem forskellige mærker og pakningstyper.

27,27 kr. delt med 0,976 kilo giver netop de 27,94 kr. pr. kilo.

Materialet: 80 % ny papirmasse, 20 % returpapirmasse

Fire femtedele af papiret er lavet af ny papirmasse, mens en femtedel er genbrugsfibre fra returpapir. Det er en blanding, der er almindelig i dansk husholdningspapir, hvor genbrugsandelen bidrager til råvaregrundlaget uden at gå ud over papirets styrke og opløselighed i toiletsystemet.

Svanemærket — hvad det nordiske miljømærke faktisk kræver

Svanemærket er det officielle nordiske miljømærke og stiller krav til råvarer, kemikalier, energiforbrug og emballage gennem hele produktets livscyklus — fra skov eller genbrugsfiber til den færdige rulle. Mærket findes på pakken som et af to labels, det andet er Rema 1000s eget mærke REMA1000.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 4 Ruller
Størrelse
976 g
Stregkode (EAN)
5705830354754

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

27,27 kr.27,27 kr.27,28 kr.27,27 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1927,27 kr.
2026-09-0227,27 kr.
2026-09-1827,27 kr.
2026-10-0227,27 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er kompakt toiletpapir?

    Det er toiletpapir, hvor rullerne er presset sammen, så pakken fylder mindre end en almindelig pakke med samme antal ruller. Rullerne passer stadig på en almindelig holder.

  • Hvad er toiletpapiret lavet af?

    Papiret består af 80 % ny papirmasse og 20 % returpapirmasse.

  • Hvordan opbevarer jeg det bedst?

    Opbevar pakken tørt og væk fra fugt, så rullerne bevarer deres form og ikke bliver bløde.

  • Hvad koster Kompakt toiletpapir hos Rema 1000?

    Kompakt toiletpapir koster 27,27 kr. (27,94 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kompakt toiletpapir på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kompakt toiletpapir ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kompakt toiletpapir?

    Kompakt toiletpapir sælges i 976 g, svarende til 27,94 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kompakt toiletpapir?

    Kompakt toiletpapir forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

10,15 kr.100 stk.
11,95 kr.150 stk.
8,95 kr.60 stk.
16,95 kr.72 stk.
21,45 kr.768 g

27,93 kr./kg

30,95 kr.705 g

43,90 kr./kg