RadarSuper
Køkkenruller

Annonce

Rema 1000 · Toiletpapir & køkkenruller · Rema 1000 Soft 3-Lags 3 Ruller

Køkkenruller

12,18 kr.25,17 kr./kg

Størrelse: 484 g

Arbejdstid: 2,6 min

Annonce

Køkkenruller koster 12,18 kr. (25,17 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

100 % ny papirmasse Bleget (ECF) Tilsat vådstyrkemiddel.

Om denne vare

Køkkenrulle i tre lag, fremstillet af 100 % ny papirmasse, bleget efter ECF-metoden og tilsat vådstyrkemiddel. De tre lag giver et tykkere og mere absorberende ark end en traditionel torlagsrulle, og vådstyrkemidlet holder arket sammen, når det bliver fugtigt under brug.

Rullerne er praktiske til de daglige opgaver i køkkenet: tørre spild op, aftørre bordplader og komfurer, tørre fedt af pander og fade eller lægge under friskbagt brød og lignende. Tre lag betyder, at man ofte kan klare sig med et enkelt ark, hvor en tyndere rulle ville kræve flere.

Pakken indeholder 3 ruller med en samlet vægt på 484 g. Opbevar rullerne tørt og ikke i direkte kontakt med fugt, så holder papiret sig stærkt og suger godt. En rulle ad gangen kan med fordel sættes på en holder, mens de øvrige bliver liggende i den lukkede emballage, indtil de skal bruges.

Køkkenruller vs. toiletpapir — hvorfor kiloprisen er højere

25,17 kr. pr. kilo for køkkenrullerne mod 20,76-24,44 kr. pr. kilo for toiletpapiret fra samme Soft-serie. Forskellen skyldes papirets funktion: køkkenruller skal være mere absorberende og sejere, når de bliver våde, hvilket kræver en tættere papirstruktur og dermed en højere produktionsomkostning pr. kilo.

Det er ikke et tegn på, at køkkenruller generelt er »dyrere« som varegruppe — det er en konsekvens af, at de to papirtyper er designet til vidt forskellige opgaver.

Samme miljømærke som toiletpapiret

Både køkkenrullerne og toiletpapiret fra Rema 1000s Soft-serie bærer Svanemærket, Nordens officielle miljømærke, der stiller krav til hele produktets livscyklus. Det tyder på en konsekvent tilgang til miljøcertificering på tværs af kædens papirvarer under eget mærke.

Begge produkter er desuden fremstillet af 100 % ny papirmasse bleget med ECF-metoden, ikke genbrugspapir.

3-lags og vådstyrke — hvorfor det betyder noget her

Vådstyrkemidlet, der er tilsat papirmassen, er særligt vigtigt for køkkenruller, fordi de netop bruges til at opsuge væske uden at falde fra hinanden. 3-lags-strukturen bidrager til den samme egenskab ved at give en tykkere, mere robust rulle.

For toiletpapir er vådstyrke også relevant, men i mindre grad end for køkkenruller, hvor produktets primære funktion netop er at håndtere væske direkte.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Soft 3-Lags 3 Ruller
Størrelse
484 g
Stregkode (EAN)
5705830003607

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,18 kr.12,18 kr.12,19 kr.12,18 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1712,18 kr.
2026-09-0112,18 kr.
2026-09-1712,18 kr.
2026-10-0112,18 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor mange lag har køkkenrullen?

    Rullen har tre lag, som giver et tykkere og mere absorberende ark end en torlagsrulle.

  • Hvad er køkkenrullen lavet af?

    Den er fremstillet af 100 % ny papirmasse, der er bleget efter ECF-metoden, og der er tilsat vådstyrkemiddel.

  • Hvor meget vejer pakken?

    Pakken indeholder 3 ruller og vejer i alt 484 g.

  • Hvad koster Køkkenruller hos Rema 1000?

    Køkkenruller koster 12,18 kr. (25,17 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Køkkenruller på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Køkkenruller ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Køkkenruller?

    Køkkenruller sælges i 484 g, svarende til 25,17 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Køkkenruller?

    Køkkenruller forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

10,15 kr.100 stk.
11,95 kr.150 stk.
8,95 kr.60 stk.
16,95 kr.72 stk.
21,45 kr.768 g

27,93 kr./kg

30,95 kr.705 g

43,90 kr./kg