RadarSuper
Barbergel

Annonce

Rema 1000 · Barbering & herrepleje · Gillette Sensitive

Barbergel

28,00 kr.140,00 kr./l

Størrelse: 200 ml

Arbejdstid: 6 min

Annonce

Barbergel koster 28,00 kr. (140,00 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Palmitic Acid, Triethanolamine, Isopentane, Glyceryl Oleate, Stearic Acid, Isobutane, Sorbitol, Parfum, Hydroxyethylcellulose, Glycerin, PEG-45M, Menthol, Limonene, Hexyl Cinnamal, Benzyl Salicylate, Linalool, Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder, Silica, Tocopherol, Lecithin, Ascorbyl Palmitate, Hydrogenated Palm Glycerides Citrate, CI 42053, CI 42090.

Om denne vare

Barbergel til sensitiv hud fra Gillette Sensitive er en gel med 200 ml, formuleret til at skabe glid under barberingen. Ifølge ingredienslisten indeholder den aloe vera-juice i pulverform, glycerin, sorbitol og menthol, som giver en kølende fornemmelse på huden. Derudover indeholder den vitamin E (tocopherol) og lecithin.

Gelen påføres på fugtig hud og fordeles i et tyndt lag, hvorefter der barberes. Den kan bruges til både ansigt og krop, og skylles af med vand efter brug. Den er velegnet til dig, der oplever, at huden let bliver irriteret under barberingen, og som ønsker en blød og glidende barbering.

Med 200 ml får du en flaske, der passer til daglig brug og nemt kan opbevares i badeværelset. Opbevares ved stuetemperatur, og undgå direkte sollys. Flasken bør lukkes godt efter brug for at bevare konsistensen. Indholdet rækker til mange barberinger, afhængigt af hvor meget du bruger hver gang.

Hvad ingredienserne gør — og hvorfor de skummer

Isopentan og isobutan er drivgasser, der ekspanderer gelen til skum ved massage. Menthol og limonene giver den kølende fornemmelse, mens aloe vera-bladsaftpulver og tokoferol understøtter plejeeffekten for følsom hud.

Literprisen sammenlignet med Personlig pleje-kategorien

140,00 kr. pr. liter mod øjenmake-up-fjernerens 280,00 kr. i samme udtræk. Forskellen afspejler formentlig, at specialiserede formler til det følsomme øjenområde koster mere pr. liter end kropsplejeprodukter til større hudflader.

Sådan bruges gelen bedst til følsom hud

Påfør på fugtig hud, massér til skum, barbér med hårets vokseretning og brug et skarpt, rent blad. Afslut med en fugtgivende creme for at genopbygge hudens fugtbarriere efter barberingen.

Detaljer om varen

Mærke
Gillette Sensitive
Størrelse
200 ml
Stregkode (EAN)
3014260214692

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

28,00 kr.28,00 kr.28,01 kr.28,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1328,00 kr.
2026-09-0128,00 kr.
2026-09-1728,00 kr.
2026-10-0128,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Gillette Sensitive barbergel?

    Ifølge ingredienslisten indeholder den bl.a. aloe vera-juice, glycerin, sorbitol, menthol, vitamin E og lecithin.

  • Hvordan bruges barbergelen?

    Påfør gelen på fugtig hud, fordel den i et tyndt lag, og barber som vanligt. Skyl efter med vand.

  • Hvor meget er der i flasken?

    Der er 200 ml i flasken.

  • Hvad koster Barbergel hos Rema 1000?

    Barbergel koster 28,00 kr. (140,00 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Barbergel på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Barbergel ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Barbergel?

    Barbergel sælges i 200 ml, svarende til 140,00 kr./l.

  • Hvor kan man købe Barbergel?

    Barbergel forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

49,95 kr.4 stk.
38,95 kr.1 stk.
19,95 kr.200 ml

99,75 kr./l

9,95 kr.10 stk.
19,95 kr.4 stk.
15,95 kr.200 ml

79,75 kr./l